Redakcja Polska

Zgoda w Unii Europejskiej na 16. pakiet sankcji wobec Rosji

24.02.2025 14:30
Jest ostateczna zgoda w Unii Europejskiej na 16. pakiet sankcji wobec Rosji. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Kilka dni temu zielone światło dali unijni ambasadorowie.
Audio
  • Zgoda w UE na 16.pakiet sankcji wobec Rosji [posłuchaj]
16. pakiet sankcji wobec Rosji
16. pakiet sankcji wobec RosjiPukhov K/VanderWolf Images/ Shutterstock

Zakaz importu aluminium z Rosji, zakaz eksportu substancji chemicznych, odłączenie kolejnych rosyjskich banków od międzynarodowego systemu rozliczeń finansowych SWIFT - to elementy 16. pakietu sankcji wobec Rosji. Po raz pierwszy Unia nałożyła zakaz transakcji z instytucjami kredytowymi i finansowymi, które korzystają z utworzonego przez rosyjski Bank Centralny Systemu Przekazywania Komunikatów Finansowych. Ma on neutralizować nałożone sankcje.

By utrudnić Rosji obchodzenie sankcji, Unia Europejska wprowadziła zakazy sprzedaży na przykład konsoli do gier czy symulatorów lotów. Rosyjski reżim wykorzystuje ich systemy elektroniczne do wyposażania dronów. 

Wspólnota uderzyła też we flotę cieni Putina - sankcjami zostały objęte kolejne 74 statki, które transportują rosyjską ropę powyżej limitów cenowych, łamiąc międzynarodowe sankcje. Na wniosek Polski restrykcje zostały również nałożone na kapitanów tych jednostek.
W najnowszym pakiecie jest także zakaz współpracy i transakcji z kilkunastoma portami i lotniskami w Rosji. 

Ponadto zakaz nadawania na terenie Unii otrzymały kolejne tak zwane media, które szerzą dezinformacje i manipulacje. Do pakietu sankcji gospodarczych jest też dołączona tak zwana czarna lista 83 osób i firm z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Na liście dominują Rosjanie, ale są też obywatele Korei Północnej i Chin, którzy pomagają władzom na Kremlu prowadzić wojnę na Ukrainie. Są także kolejni propagandyści. Unia nałożyła również sankcje na osoby zasiadające we władzach kolejnych firm z branży przemysłowo-zbrojeniowej, przedsiębiorców działających w sektorze energetycznym, a także przedstawicieli marionetkowych władz na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy. Na liście firm objętych sankcjami są głównie koncerny zbrojeniowe, ale także instytuty i organizacje, które wspierają rosyjską napaść na Ukrainę.

IAR/ks

Radosław Sikorski z zadowoleniem o wstępnej zgodzie na kolejne sankcje wobec Rosji

20.02.2025 16:14
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski z zadowoleniem przyjął wstępną zgodę w Unii Europejskiej na szesnasty pakiet sankcji wobec Rosji. 

Unijne sankcje wobec Rosji. Węgry znowu grożą wetem

21.02.2025 12:00
Węgry znowu grożą wetem w sprawie przedłużenia unijnych sankcji nałożonych na Rosję. Tym razem chodzi nie o restrykcje gospodarcze, a o indywidualne - czarną listę Rosjan i Białorusinów, oraz firm z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi majątkami w Europie.

Wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich dla wsparcia Ukrainy. Poparcie dla pomysłu polskiego premiera

21.02.2025 14:24
Popieramy wszelkie propozycje, które zagwarantują, że Rosja zapłaci za tę katastrofalną wojnę - powiedziała rzeczniczka KE Anitta Hipper zapytana o opinię na temat propozycji premiera Donalda Tuska wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów dla wsparcia Ukrainy.