Redakcja Polska

Rosja kontynuuje ataki na cywilne cele na Ukrainie. Wzrasta liczba ofiar

01.02.2025 17:29
Do 8 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Połtawie na Ukrainie. Rosjanie rano ostrzelali to miasto za pomocą rakiet. Ofiar może być jeszcze więcej. 
Rosjanie znów atakują ukraińskie domy
Rosjanie znów atakują ukraińskie domyFoto: Źródło: x.com/@ZelenskyyUa

W sobotę Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na terytorium Ukrainy, który zakończył się tragicznie dla wielu cywilów. Atak, który dotknął głównie obwód połtawski oraz inne regiony, jak Zaporoże, Odessa, Sumi, Charków, Chmielnicki i Kijów, zniszczył budynki mieszkalne, uderzył w infrastrukturę krytyczną i zakłady przemysłowe, powodując śmierć niewinnych osób oraz licznych rannych.

Do najcięższych zniszczeń doszło w Połtawie, gdzie pocisk rakietowy trafił w pięciokondygnacyjny blok mieszkalny, niszcząc całą klatkę schodową. Zginęło co najmniej osiem osób, a 14 zostało rannych, w tym troje dzieci. W wyniku tego tragicznego incydentu w regionie ogłoszono trzydniową żałobę. Na miejscu katastrofy wciąż trwają akcje ratunkowe, w których bierze udział ponad 460 ratowników. Dotychczas 22 osoby zostały uratowane, a 114 osób skorzystało z pomocy psychologicznej.


Posłuchaj
00:43 13447854_1.mp3 Co najmniej sześć osób cywilnych zginęło, a kilkudziesiąt zostało rannych w wyniku nocnych ataków Rosjan na Ukrainę. Alarmy bombowe ogłaszano w kilku obwodach. Rosyjska armia atakowała za pomocą dronów, rakiet i kierowanych bomb lotniczych. Paweł Buszko (IAR)

 

Połtawska administracja wojskowa podała, że akcja ratunkowa wciąż trwa, a liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ pod gruzami wciąż mogą znajdować się osoby, które nie zostały jeszcze wydobyte.

Zmasowane ataki rakietowe

Rosjanie nie poprzestali na jednym ataku. Zgodnie z informacjami Sił Powietrznych Ukrainy, przeprowadzili oni atak przy użyciu 165 rakiet i dronów, z których 56 dronów udało się zestrzelić, a 61 kolejnych zostało przechwyconych przez ukraińską obronę.

Atak objął obiekty cywilne oraz infrastrukturę krytyczną, a wśród zniszczeń znalazły się ukraińskie zakłady przemysłowe i infrastruktura energetyczna. Zniszczenia odnotowano także w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim. Ponadto, w wyniku nalotów Rosjan na te obszary, doszło do licznych uszkodzeń budynków i infrastruktury, co tylko pogłębia kryzys humanitarny w regionie.

Przemoc terrorystyczna – zbrodnia w oczach prezydenta Zełenskiego
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, nie ukrywał oburzenia po tym, jak dowiedział się o kolejnych rosyjskich atakach. Określił je mianem "zbrodni terrorystycznej", dodając, że są one świadectwem bezwzględności reżimu rosyjskiego, który wciąż terroryzuje niewinnych ludzi. W swoich wystąpieniach na portalach społecznościowych wezwał do wzmożenia nacisków na Moskwę oraz zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy.

- Każdy taki atak terrorystyczny dowodzi, że potrzebujemy większego wsparcia w obronie przed rosyjskim terrorem. Każdy system obrony powietrznej, każdy antyrakietowy pocisk ratuje życie - apelował Zełenski. Podkreślił również, jak kluczowe jest, aby międzynarodowi partnerzy Ukrainy wypełniali ustalenia i intensyfikowali presję na Rosję.


IAR/PAP/dad

"Washington Post": Elon Musk coraz gorzej oceniany przez społeczeństwo

01.02.2025 12:57
Sondaże opinii publicznej dowodzą, że pogarsza się społeczny wizerunek Elona Muska - poinformował dziennik "Washington Post". Gazeta przywołała wyniki badania AP-NORC, z którego wynika, że aż 52 proc. respondentów ocenia miliardera negatywnie, a tylko 36 proc. - pozytywnie.

Rok 2025 jest rokiem stulecia polskiej radiofonii

01.02.2025 14:20
Prócz działalności przemysłowej na rzecz instytucji państwowych Polskie Towarzystwo Radiotechniczne położyło także fundamenty pod polską radiofonię, uruchamiając w roku 1925, własnym kosztem, pierwszą w Polsce nadawczą stację radiofoniczną.

"Tu próbna stacja radionadawcza PTR". Polska radiofonia ma sto lat

01.02.2025 15:16
1 lutego 1925 roku wyemitowany został pierwszy próbny program ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. "Tu próbna stacja radionadawcza PTR. Fala 385 metrów" - słowa te wygłosił uroczystym tonem dyrektor Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego - inż. Roman Rudniewski.

Strzały na litewsko-białoruskiej granicy

01.02.2025 15:33
Incydent z użyciem broni palnej na litewsko-białoruskiej granicy. Funkcjonariusze litewskiej straży granicznej otworzyli ogień po tym, gdy samochód nie zatrzymał się do kontroli i próbował staranować jednego z funkcjonariuszy. Kilku jadących autem mężczyzn uciekło następnie do lasu. W samochodzie znaleziono dużą kontrabandę papierosów i strzępy balonu meteorologicznego wykorzystywanego do przemytu przez granicę.