Redakcja Polska

Noblistka Aleksijewicz: jeśli na Ukrainie wyga Putin, świat zmierzy ku zmilitaryzowanej przyszłości

01.02.2025 18:33
Białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2015 roku Swiatłana Aleksijewicz powiedziała w wywiadzie dla kobiecego dodatku watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" , że jeśli Władimir Putin wygrałby w Ukrainie, "świat zmierzałby ku zmilitaryzowanej przyszłości".
Konsekwencje rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Połtawa w Ukrainie
Konsekwencje rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Połtawa w UkrainieŹródło: Kyiv Post x.com/@KyivPost

W rozmowie z miesięcznikiem "Kobiety, Kościół, Świat" Swiatłana Aleksijewicz podkreśliła: "Myśleliśmy, że w XXI wieku będziemy rozwiązywać konflikty bez przemocy, ale tak nie jest".

Następnie stwierdziła: "Pokolenie będące u władzy jest stare i wciąga nas w konflikt, który należy do przeszłości. Spójrzmy na dzisiejsze wojny; prowadzona jest walka przy mentalności z zeszłego wieku; okupacja, przemoc".

Powrót do przeszłości

Noblistka, odnosząc się do wojny Rosji przeciwko Ukrainie, oświadczyła: "Kiedy się zaczęła, zobaczyliśmy coś, co do niedawna wydawało się niemożliwe: czołgi jadące w stronę granicy, jakbyśmy wrócili do przeszłości".

"Zaledwie kilka lat temu byliśmy przekonani, że wkroczyliśmy w epokę zmian. Trudno było pomyśleć o tym, że w XXI wieku spory będą musiały być rozwiązywane przemocą. Dziś zdajemy sobie sprawę z tego, jak naprawdę mało zmienił się świat" - zauważyła Swiatłana Aleksijewicz.

"Mam nadzieję - dodała - że w Ukrainie przeważy demokracja. Gdyby wygrał Putin, świat zmierzałby ku zmilitaryzowanej przyszłości, w której każdy kraj byłby zmuszony do tego, by stanąć po jakiejś stronie, atakować czy bronić się".

"Kościół nie może błogosławić przemocy"

Pisarka odnotowała także: "Widziałam, jak w Moskwie prawosławni kapłani błogosławią broń żołnierzy, a także okręty podwodne, przeznaczone do niesienia śmierci".

Aleksijewicz stwierdziła, że "Kościół nie może błogosławić przemocy".

"Na Białorusi w czasie rewolucji widziałam natomiast, że wielu katolickich księży otworzyło drzwi kościołów, by udzielić schronienia manifestantom. Ratowali również życie. Kościół katolicki pokazał wielkość, jakiej nie miały inne instytucje" - powiedziała laureatka literackiego Nobla.

Dodała, że pamięta dobrze także to, że po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku "kościoły zapełniały się zrozpaczonymi ludźmi, szukającymi odpowiedzi". "Myślę, że dzisiaj musimy wrócić do wartości religijnych, do wiary w przyszłość. Bez przyszłości nie ma ludzkości" - powiedziała Swiatłana Aleksijewicz.


IAR/PAP/dad

Rosja wycofała z linii frontu północnokoreańskich żołnierzy

31.01.2025 11:55
Moskwa miała wycofać północnokoreańskich żołnierzy z linii frontu. Informacje na ten temat podają niezależne serwisy internetowe. Dziennik "The New York Times" napisał, że powodem takiej decyzji są zbyt duże straty poniesione przez oddziały północnokoreańskiego reżimu. Redakcja zaznacza, że wycofanie może mieć charakter czasowy.

Rosja kontynuuje ataki na cywilne cele na Ukrainie. Wzrasta liczba ofiar

01.02.2025 17:29
Do 8 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych w Połtawie na Ukrainie. Rosjanie rano ostrzelali to miasto za pomocą rakiet. Ofiar może być jeszcze więcej.