W wydarzeniu będą uczestniczyli polscy nauczyciele z kraju i z zagranicy, w tym z: USA, Wielkiej Brytanii, Kataru, Niemiec, Francji, Holandii, Belgii oraz Mołdawii. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
– Kraków to miasto, w którym literatura wprost oddycha historią. To tu Wisława Szymborska pisała swoje wiersze, a Czesław Miłosz czerpał inspirację. Cieszymy się, że możemy zaproponować nauczycielom i pasjonatom literatury wyjątkowe wydarzenie, które przybliży im twórczość noblistów w kontekście miasta, które ukształtowało naszych wybitnych pisarzy – podkreślił prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.
– Konferencja będzie także okazją do zainaugurowania projektu „Polacy Światu. Nobliści” i zaprezentowania naszych działań promujących dokonania polskich noblistów – dodał prezes.
Konferencja rozpocznie się we wtorek, 25 lutego warsztatem „Nic dwa razy...”, który poprowadzi Katarzyna Władyka, doświadczony doradca metodyczny Lokalnego Ośrodka Metodycznego ODN SWP w Londynie. Spotkanie dotyczyć będzie analizy twórczości Wisławy Szymborskiej oraz metod i narzędzi włączania jej poezji do zajęć dydaktycznych.
Kolejnym punktem programu będzie spektakl „Mieszczanin szlachcicem” w wykonaniu aktorów Teatru Groteska. To klasyczna komedia Moliera, która w humorystyczny sposób ukazuje przemiany społeczne i ambicje człowieka pragnącego wejść do wyższych sfer.
Po spektaklu zaplanowano wieczorny spacer szlakiem krakowskich piwnic, podczas którego uczestnicy odkryją tajemnice podziemi Starego Miasta – miejsc często odwiedzanych przez krakowską bohemę artystyczną.
Drugi dzień konferencji rozpocznie się od spaceru śladami Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Będzie on okazją do odwiedzenia miejsc związanych z życiem i twórczością noblistów, od kamienic, w których mieszkali, po kawiarnie i instytucje, w których bywali. Następnie odbędą się warsztaty „Świat AI a literatura”, które poprowadzi Barbara Chyłka, dyplomowany nauczyciel, ekspert w zakresie narzędzi TIK w edukacji. Podczas spotkania uczestnicy zastanowią się nad wpływem sztucznej inteligencji na literaturę i możliwościami jej wykorzystania w procesie dydaktycznym.
W Auli Jagiellońskiej Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius odbędzie się uroczysta gala inaugurująca projekt „Polacy Światu. Nobliści”. Gościem specjalnym będzie literaturoznawca i tłumacz prof. Michał Rusinek. Jego wykład przybliży uczestnikom zarówno kontekst literacki twórczości Szymborskiej i Miłosza, jak i ich rolę w międzynarodowej kulturze.
Wieczorem uczestnicy konferencji wezmą udział w wyjątkowym koncercie w Operze Krakowskiej „Vivaldi – Nowe 4 Pory Roku”. To nowatorskie opracowanie klasycznego dzieła Antonia Vivaldiego, w którym połączono elementy różnych gatunków muzycznych, od minimal music i world music, przez inspiracje folklorem góralskim, po nawiązania do twórczości Wojciecha Kilara i Johanna Pachelbela. Warstwa muzyczna wydarzenia została wzbogacona słowem – znakomitymi recytacjami sonetów o porach roku autorstwa Antonia Vivaldiego i Agnieszki Osieckiej. Koncertowi będą towarzyszyły tworzone na żywo artystyczne wizualizacje inspirowane obrazem spod mikroskopu mikrokosmosu natury.
Konferencja „Kraków śladami Szymborskiej i Miłosza” to jedno z wydarzeń realizowanych w ramach kampanii „Polacy Światu. Nobliści”. Wśród innych aktywności zaplanowanych przez ODN SWP na 2025 rok wymienić można m.in.: wirtualną galerię noblistów, międzynarodowy konkurs literacki i naukowy, akcję „Polski Nobel na jeden dzień” czy multimedialną kampanię promocyjną. Celem tych działań jest popularyzacja dorobku polskich laureatów Nagrody Nobla oraz ich wpływu na światową naukę, literaturę i kulturę.
Projekt „Polacy Światu. Nobliści” wspierany jest przez grono wyjątkowych ambasadorów, wśród których znaleźli się cenieni przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki. Są nimi: prof. Tomas Venclova – poeta, eseista, tłumacz, wybitny litewski intelektualista polskiego pochodzenia; Mirosław Baka – znany aktor teatralny i filmowy, od lat obecny na polskiej scenie artystycznej; dr hab. Anna Wandtke-Wypych – skrzypaczka, pedagog i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku; prof. Sergiusz Nawrocki – wybitny lekarz onkolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; prof. Michał Rusinek – literaturoznawca, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej; Sebastian Wypych – kontrabasista, kompozytor i popularyzator muzyki klasycznej. W skład Komitetu Honorowego weszli: prof. Marek Krawczyk, wybitny naukowiec, transplantolog, dziekan Wydziału Medycznego Polskiej Akademii Nauk, autor pracy o zasługach Marii Skłodowskiej Curie w leczeniu radem oraz prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Partnerami projektu „Polacy Światu. Polscy Nobliści” są: Samorząd Województwa Małopolskiego, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Samorząd Rejonu Wileńskiego, Polska Macierz Szkolna na Litwie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Gimnazjum im. I.J. Kraszewskiego w Wilnie, TVP Polonia, TVP3 Regiony oraz Polskie Radio dla Zagranicy.
Z Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.