Grafik, rysownik, felietonista i pisarz - wspomnienie Marcina Wichy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2025 20:50
"Nie znikniemy bez śladu. A nawet jak znikniemy, to zostaną nasze rzeczy, zakurzone barykady" - pisał w jednej ze swych książek zatytułowanej "Rzeczy których nie wyrzuciłem" Marcin Wicha. Grafik, rysownik, felietonista i pisarz odszedł kilkanaście dni temu.
Pisarz, grafik, laureat Nagrody Literackiej Nike Marcin Wicha podczas sesji zdjęciowej w Milanówku w 2021 roku.
Pisarz, grafik, laureat Nagrody Literackiej Nike Marcin Wicha podczas sesji zdjęciowej w Milanówku w 2021 roku.Foto: Albert Zawada/PAP

Marcin Wicha projektował okładki książek, czasopism, plakaty i znaki graficzne. Pisał felietony dla "Pisma", "Polityki", "Tygodnika Powszechnego", publikował w "Autoportrecie", "Literaturze na Świecie", ale przede wszystkim pozostawił swoje książki - dla dzieci i dorosłych.

Posłuchaj
43:45 2025_02_06 19_10_46_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Grafik, rysownik, felietonista i pisarz - wspomnienie Marcina Wichy (Dwójka/ O wszystkim z kulturą)

 

Pisarz pełen zachwytu nad światem

- Marcin, nosił w sobie szczery zachwyt nad drobnymi i większymi przyjemnościami w życiu. Od małej jak naparstek filiżanki do espresso po zajezdnię dla pociągów Pendolino, do której udało nam się wejść na pandemicznym spacerze. Niezbyt chyba legalnie, ale ile było przy tym frajdy. To słowo - frajda - tak bardzo jest z niego - podkreślali jego przyjaciele we wspomnieniach. - Gdyby chciało się znaleźć jedno wyrażenie określające osobowość Marcina, byłoby to "czuła ironia". Wobec pewnych spraw i zjawisk był oczywiście absolutnie bezwzględny i bezwarunkowo krytyczny, jednak przyjaciele doświadczyli wyłącznie arcyhojnej sympatii Marcina - dodawali. W Dwójce wspominali go: Justyna Sobolewska, Dorota Leśniak-Rychlak i Paweł Szamburski.

Czytaj także:


Dla młodych z przesłaniem 

Dla młodych czytelników napisał takie pozycje jak "Klara. Proszę tego nie czytać", "Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności", "Bolek i Lolek. Genialni detektywi" i "Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka". Był również autorem książek dla dorosłych: "Jak przestałem kochać design", "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" i eseistycznej biografii "Kierunek zwiedzania". Opublikował także zbiór felietonów "Nic drobniej nie będzie" i esejów o projektowaniu "Gościnne występy".

Nagradzany i doceniany

Za książkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", autobiograficzną opowieść o żałobie po matce, został uhonorowany Paszportem "Polityki", Nagrodą Literacką "Nike" oraz "Nike" czytelników, jak i Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Marcin Wicha spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście:  Justyna Sobolewska, Dorota Leśniak-Rychlak i Paweł Szamburski

Data emisji: 6.02.2025

Godz. emisji: 19.10

zch/IAR

Czytaj także

Róża Luksemburg. Ważna postać życia politycznego na przełomie wieków

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2025 20:36
Weronika Kostyrko to autorka biografii "Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat". W swojej książce nie tylko przybliża losy historycznej postaci. Przedstawia też okoliczności społeczne oraz polityczne czasów, w których żyła Luksemburg. W Dwójce autorka opowiedziała o kulisach swojej pracy i tym, co udało jej się odnaleźć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Callas - fenomen opisywany na kartach literatury i taśmie filmowej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2025 19:00
Jedna z największych artystek w historii świata. Obdarzona sopranem dramatycznym grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Nazywana La Divina, czyli "Boska", primadonna mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Maria Callas wciąż inspiruje literaturę i kinematografię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W ciągłej drodze i w ruchu. Krzysztof Zanussi i jego nieustanne dążenia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2025 20:50
Kulisy pracy artystycznej i prywatne życie Krzysztofa Zanussiego - to główne tematy wystawi w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Ekspozycję "Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy" przygotowano z okazji 85. urodzin reżysera i scenarzysty, który w Dwójce opowiedział o tym, że jego życie, jest naprawdę bardzo zajęte. 
rozwiń zwiń