W audycji "City break Europa" po Pradze oprowadzili słuchaczy Dorota Švancerová, licencjonowana przewodniczka po Pradze oraz Macieja Świerczyńskiego, autora profilu Polska Praga, który zajmuje się odkrywaniem polskich akcentów w stolicy Czech.
37:56 CZWORKA City break Europa 2025_02_01-16-13-48.mp3 Dorota Švancerová i Maciej Świerczyński oprowadzili słuchaczy po Pradze (City break Europa/Czwórka)
- Zakochałam się w czeskiej kulturze kilkanaście lat temu, gdy zaczęłam czytać książki Milana Kundery, Hrabala i Kawki. Chciałam poznać miejsca opisywane w literaturze - opowiada Dorota Švancerová, natomiast Maciej Świerczyński zdradził, że do Pragi trafił "za miłością".
Kiedy i jak dostać się do Pragi?
Według Doroty najlepiej odwiedzić Pragę wiosną. - Praga to przede wszystkim punkty widokowe, jak wzgórze Letna czy klasztor na Strachowie. Wiosną wszystko kwitnie, a ceny są bardziej atrakcyjne - tłumaczy. Z Polski dojazd jest dosyć prosty, bilety lotnicze są stosunkowo niedrogie, ale można też dojechać na miejsce autem i pociągiem. - Polecam czeskie Pendolino z Ostrawy – tylko trzy godziny i można zasmakować czeskiego klimatu, pijąc piwo i jedząc knedliki - zachęca przewodniczka.
Polskie akcenty w Pradze
Maciej Świerczyński od lat odkrywa polskie ślady w Pradze. - Nie miałem misji, ale oswajałem miasto przez polską historię. Zaskakiwały mnie miejsca, jak ulica Krakowska czy Plac Państwa Curie - opowiada autor profilu Polska Praga. - Powoli kończą mi się miejsca, ale pojawiają się nowe, jak tablica upamiętniająca stulecie polskiej polonistyki w Pradze.
Po Pradze jak lokalski
Aby lepiej zrozumieć rytm życia mieszkańców Pragi, warto wybrać się poza ścisłe centrum miasta. Wiele dzielnic, takich jak Żiżkov czy Vinohrady, choć nadal popularne wśród turystów, oferują prawdziwie lokalną atmosferę. Jeśli jednak chcesz zobaczyć jeszcze mniej znane obszary, warto odwiedzić Lubochnice - osiedle pełne polskich akcentów, gdzie ulice noszą nazwy polskich miast i rzek.
Industrialny klimat
Dzielnica Holešovice to miejsce, które łączy industrialny klimat z nowoczesną sceną artystyczną. Znajdziemy tu galerie sztuki współczesnej, alternatywne kina i kawiarnie, w których spotykają się miejscowi artyści i intelektualiści. W pobliżu znajduje się także wzgórze Letná, skąd można podziwiać przepiękną panoramę miasta, a jednocześnie odpocząć od tłumów. - Czasami można tam spotkać turystów, ale więcej lokalsów. Wszystkie restauracje są zdominowane przez mieszkańców Pragi i rozmowy są zupełnie na inny temat - opowiada gościni Czwórki.
W audycji "City break Europa" o Pradze opowiedziała również Dorota Chmielewska, autorka książki "Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? czyli czeski luz".
32:01 CZWORKA city break Europa 2025_02_01-17-13-47.mp3 Dorota Chmielewska, autorka książki "Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? czyli czeski luz"
Zobacz też:
***
Tytuł audycji: City break Europa
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Goście: Dorota Švancerová, Maciej Świerczyński i Dorota Chmielewska
Data emisji: 01.02.2025
Godzina emisji: 16.10
gV