Polskie Radio
Section05

Biały Dom

Korea Płn.: rocznica wybuchu wojny w Korei bez krytyki USA

Prasa Korei Płn. odnotowała w poniedziałek rocznicę wybuchu wojny koreańskiej z lat 1950-1953, ale powstrzymała się od antyamerykańskich tyrad, co może mieć związek z niedawnym spotkaniem przywódcy kraju Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Konflikt rozpoczął się 25 czerwca 1950 roku, gdy siły komunistycznej Korei Płn. przeprowadziły inwazję na Koreę Płd., po trzech dniach walk zajmując Seul.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna USA Stany Zjednoczone Donald Trump korea Kim Dzong Un Waszyngton Pjongjang bezpieczeństwo Korea Południowa Singapur

Publicysta o wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy w ONZ

Podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Andrzej Duda przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podczas swojego przemówienia dotyczącego przestrzegania prawa międzynarodowego prezydent poruszył m.in. wątek katastrofy smoleńskiej i konfliktu na Ukrainie. Wizytę prezydenta Dudy w USA komentował w audycji Gorący Temat Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda USA ONZ prezydent Rada Bezpieczeństwa ONZ Stany Zjednoczone

Kulisy podpisania ustawy o restytucji mienia ofiar Holokaustu

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. „Ustawa wymaga sprawozdania z działań niektórych krajów w odniesieniu do rozporządzania majątkiem z czasów Holokaustu” - napisano w komunikacie Białego Domu. O ustawie JUST mówił w audycji Kulisy Spraw dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump polityka Holokaust Stany Zjednoczone Żydzi

Polsko-amerykański szczyt gospodarczy

Andrzej Duda ocenił, że celem współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych powinno być podwojenie wymiany handlowej między krajami. Prezydent otworzył w Warszawie polsko-amerykański szczyt gospodarczy. W Polskim Radiu 24 komentarz amerykanisty Artura Wróblewskiego, a także dra Artura Bartoszewicza i prof. Mariusza Radły, ekonomistów ze Szkoły Głównej Handlowej
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda USA Stany Zjednoczone

Uderzenie na Syrię. "Baszszar al.-Asad to zbrodniarz"

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego w Syrii. Ma to być odwet za ubiegłotygodniowy atak chemiczny na szpital w mieście Duma niedaleko Damaszku. Według syryjskich mediów państwowych atak na Syrię był "bezprawny", a Rosja wezwała do zwołania Zgromadzenia Ogólnego ONZ. O ataku w Syrii mówili w Polskim Radiu 24 Jerzy Haszczyński (szef działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”), amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (Uniwersytet Warszawski) i Michał Kobosko (Atlantic Council).
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska Rosja Syria USA Wielka Brytania Francja Jens Stoltenberg Donald Tusk Władimir Putin Baszar al-Assad Zbigniew Lewicki Jerzy Haszczyński

Atak na Syrię. „Europejczycy nie interweniowaliby bez USA”

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja dokonały nad ranem uderzenia rakietowego na określone cele w Syrii. Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w oświadczeniu, że atak miał na celu wyłącznie zniszczenie tajnego arsenału broni chemicznej Baszara al-Asada. Brytyjska premier Theresa May powiedziała, że nie było innej alternatywy w przypadku Syrii niż użycie siły. O ataku rakietowym w Syrii mówiła w audycji Magazyn Europejski dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Francja USA Syria Donald Trump Baszar al-Assad Emmanuel Macron Theresa May

"Rosja jest zagrożeniem dla naszego kraju"

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie umowę na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Minister obrony narodowej poinformował, że cena pierwszej fazy programu „Wisła” to 4,75 mld dolarów. O bezpieczeństwie Polski w kontekście zakupu rakiet Patriot mówił w audycji W Gruncie Rzeczy współpracownik PAP Witold Repetowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone USA Waszyngton Ministerstwo Obrony Narodowej Patriot Mariusz Błaszczak Rosja NATO bezpieczeństwo

„Zakup systemu Patriot to moment przełomowy”

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. O umowie na dostawę rakiet Patriot mówili w audycji Debata Dnia Michał Szułdrzyński (zastępca red. nacz. „Rzeczpospolitej”) i Witold Gadowski („Sieci”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Stany Zjednoczone Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wojsko