Polskie Radio
Section05

Biały Dom

„Wojny na cła”. Czy Trump usiądzie do rozmów z Unią Europejską?

O decyzji Donalda Trumpa, który nałożył tzw. karne cła - w wysokości 25 i 10 proc. - na importowane do Stanów Zjednoczonych stal i aluminium mówił w Polskim Radiu 24 Michał Baranowski z The German Marshall Fund of the United States. Decyzja prezydenta USA wywołałę falę komentarzy i jest szeroko komentowana na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Unia Europejska Stany Zjednoczone

Tillerson: nic nie jest możliwe bez sojuszników i partnerów

Odwołany ze stanowiska sekretarza stanu Rex Tillerson wygłosił we wtorek oświadczenie dla prasy. Ppodkreślił w nim, że dyplomację USA czeka wiele pracy, między innymi po to, aby skutecznie stawić czoło Rosji. Dodał, że „nic nie jest możliwe bez sojuszników i partnerów”. O odwołaniu szefa amerykańskiej dyplomacji mówił w audycji Północ-Południe korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone Rex Tillerson USA Donald Trump

Rex Tillerson zdymisjonowany przez Donalda Trumpa

Amerykański prezydent poinformował o odwołaniu Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa CIA Mike’a Pompeo. - Mike Pompeo to wojskowy, więc jest niezłym analitykiem, ale też potrafi się dostosować do „wodza naczelnego” - tak o zmianie na stanowisku sekretarzu stanu USA mówił w audycji Debata Dnia Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute). Gościem Debaty był w PR24 był też Marek Tejchman („Dziennik Gazeta Prawna”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone Rex Tillerson Waszyngton

"Zamrożenie relacji z USA to absolutna nieprawda"

„Strategiczne relacje polsko-amerykańskie nie tylko się nie pogorszyły, ale będą rozwijane” – wyjaśniał w wywiadzie dla Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szczerski przebywa w Waszyngtonie, gdzie prowadzi rozmowy w Departamencie Stanu i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA. O relacjach polsko-amerykańskich mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”), Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Stanisław Janecki („Sieci”).
Zobacz więcej na temat:  USA Izrael Stany Zjednoczone Waszyngton Donald Trump

Departament Stanu USA dementuje sankcje wobec Polski

We wtorek wieczorem rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert zdementowała doniesienia medialne o wprowadzeniu amerykańskich sankcji wobec polskich władz. W środę dementi amerykańskiego Departamentu Stanu potwierdził premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił premier, doniesienia, które ujrzały światło dzienne we wtorek, „okazały się nieprawdziwe”. O relacjach polsko-amerykańskich mówili w audycji Gorący Temat Miłosz Lodowski (portal Rebelya.pl) i Maciej Kożuszek („Gazeta Polska Codziennie”).
Zobacz więcej na temat:  USA Barack Obama Donald Trump Waszyngton NATO Stany Zjednoczone

„Donald Trump nie wyjdzie z Europy Środkowej”

Donald Trump wnioskuje do Kongresu o znaczne zwiększenie środków na ochronę wschodniej flanki NATO przed agresywnymi działaniami Rosji. W projekcie budżetu na rok 2019 prezydent Stanów Zjednoczony przewiduje na ten cel 6,5 miliarda dolarów, czyli o ponad 1/3 więcej niż obecnie. Mówił o tym w audycji Świat w Powiększeniu dr Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone USA Donald Trump NATO

Prezydent Trump wygłosił pierwsze orędzie do Amerykanów

W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent Donald Trump przekonywał, że Stany Zjednoczone odbudowują swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Amerykański przywódca zapowiedział unowocześnienie arsenału nuklearnego, odcięcie pomocy finansowej krajom nieprzyjaznym Ameryce, utrzymanie Guantanamo i zmuszenie Korei Północnej do porzucenia ambicji nuklearnych. Jego wystąpienie komentowali w Polskim Radiu 24 amerykanista prof. Wojciech Bieńkowski z Uczelni Łazarskiego i korespondent Polskiego Radia w Miami Jan Pachlowski, a w audycji Świat w Powiększeniu amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Stany Zjednoczone

"Obecność wojsk USA to element bezpieczeństwa Polski"

MON potwierdza, że szef resortu jeszcze w styczniu poleci do USA. Do wizyty ma dojść 17 stycznia. - Wzmocnienie flanki wschodniej jest przedmiotem tych rozmów, zgodnie z zaproszeniem. Chciałbym zobaczyć państwo i polityków, którzy są zdolni coś na Stanach Zjednoczonych wymusić. Polska nie musi nic wymuszać na USA, ponieważ nasze stosunki są bardzo dobre i Amerykanie chcą z nami rozmawiać na temat bezpieczeństwa – mówił w audycji 24 Pytania szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Ministerstwo Obrony Narodowej NATO Waszyngton POLSKA

USA: Burza wokół książki o Donaldzie Trumpie

– Mamy do czynienia z burzą polityczną w Stanach Zjednoczonych – mówił w Świecie w Powiększeniu Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. W ostatnich dniach na półki amerykańskich księgarni trafiła książka „Ogień i furia”, której autor opisuje kulisy Białego Domu pod rządami Donalda Trumpa i przedstawia prezydenta jako niezdolnego do sprawowania urzędu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Marek Wałkuski

Szef MON leci do USA. Komentarz publicystów

Minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, ma w połowie stycznia odwiedzić Stany Zjednoczone i spotkać się tam m.in. z Herbertem Raymondem McMasterem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. Co to oznacza w kontekście planowanej rekonstrukcji rządu? O tym w Debacie Dnia rozmawiali Michał Kolanko i Piotr Semka, publicyści.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz USA MON Ministerstwo Obrony Narodowej Stany Zjednoczone Donald Trump prezydent

Nowe śledztwo w sprawie Fundacji Clintonów

 „Amerykański Departament Sprawiedliwości wszczął nowe dochodzenie w sprawie Fundacji Clintonów” - poinformował magazyn „The Hill”. Śledztwo ma wyjaśnić, czy doszło do działań korupcyjnych w czasie, gdy Hillary Clinton zajmowała stanowisko sekretarza stanu w rządzie Baracka Obamy. O sprawie mówił korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Hillary Clinton Bill Clinton Barack Obama USA Waszyngton

Czy maile współpracowników zaszkodzą Donaldowi Trumpowi?

Ekipa specjalnego prokuratora Roberta Muellera, prowadząca dochodzenie w sprawie ingerowania przez Rosję w wybory prezydenckie w USA, uzyskała dostęp do dziesiątek tysięcy maili zespołu, który przygotowywał przejęcie administracji USA przez Donalda Trumpa. Jedne z prawników amerykańskiego prezydenta twierdzi, że maile zostały przekazane Muellerowi bezprawnie.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Micheil Saakaszwili Ukraina Donbas Waszyngton