Polskie Radio
Section05

II RP

Etos II RP. "Do dziś pokutuje mit domku z kart"

- Zetknąłem się kiedyś z krytyką na temat jednego z moich utworów o latach międzywojennych. Napisano, że "rehabilituję II RP a to jest niedopuszczalne". Opadły mi ręce. Jeśli nie będziemy się odwoływać do II RP, to co nam zostaje? Nieszczęsny PRL? - mówił w Polskim Radiu 24 dramaturg i scenarzysta Wojciech Tomczyk. Gośćmi byli również dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dr Mikołaj Mirowski z Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL II wojna światowa

Powstał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej . "Łączą nas ponadczasowe wartości"

- Nie chodzi o wartości, które łączą nas z przeszłością, ale o wartości zakorzenione w naturze ludzkiej, które powodują, że społeczeństwa się rozwijają. Taką podstawową wartością jest rodzina - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Michał Drozdek, członek Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN).
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski Ignacy Jan Paderewski historia Polski

Krzysztof Drażba: powrót Pomorza do Polski był wielkim sukcesem

- To dążenie łączyło ówczesne polskie elity. Zarówno Romana Dmowskiego działającego w Paryżu, jak i Józefa Piłsudskiego, który działał w kraju. Był to wielki sukces dyplomatyczny, że tak naprawdę bez jednego wystrzału to Pomorze do Polski wróciło - mówił w "Poranku Dwójki" naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Dwójka HISTORIA IPN Paweł Siwek

Organizacja "Betar". Nieznana historia żydowskich patriotów

- Największym kłopotem naszych spotkań z historią jest to, że jesteśmy reaktywni. Najwyższa pora, by kanały informacji o Polsce były uruchomione na stałe, nie tylko przy okazji wypowiedzi Władimira Putina, nie tylko dla Polaków, ale też dla świata. Mamy środki i cały obszar historii nieopowiedzianej - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Kaczmarek, reżyser filmu "Betar". 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi Izrael historia Polski Palestyna

Michał Płociński: łuk triumfalny w Warszawie to plan B

- Żałuję, że nie powstanie muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. To błąd, było na to pięć lat. Można było się spodziewać, że raczej otrzymamy plan B w postaci łuku triumfalnego - powiedział Michał Płociński (Rzeczpospolita). Gośćmi Debaty poranka byli również Krzysztof Wołodźko (Gazeta Polska) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).    
Zobacz więcej na temat:  Warszawa bitwa warszawska historia Polski Grzegorz Jankowski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Jan Józef Kasprzyk o Ryszardzie Kaczorowskim: był weteranem walk o niepodległość

W niedzielę odbędą się obchody rocznicowe z okazji 100. rocznicy urodzin Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie. Rozpoczną się od mszy w katedrze polowej WP. - To jest miejsce, które odwiedził dzień przed swoją tragiczną śmiercią w katastrofie smoleńskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ryszard Kaczorowski rocznica Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski

Miłosz Lodowski: "Niepospolita" to również film reklamowy

- Kino jest najdoskonalszą ze sztuk propagandowych. Każdy kto myśli, że jest inaczej daje się sam oszukać, albo tkwi w nieświadomości. Także kino społeczne jest propagandowe, realizuje pewnego rodzaju ideę. Chcieliśmy zrealizować ideę, która przywróciłaby Polakom świadomość godności. To jest cel reklamowy - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta i  współscenarzysta filmu "Niepospolita". 
Zobacz więcej na temat:  FILM HISTORIA Krzysztof Grzybowski