Polskie Radio
Section05

Krzysztof Michalski

Ziemia bez człowieka? "Odetchnęłaby z ulgą"

Kilka lat temu ewolucjoniści i klimatolodzy z Uniwersytetu w Arizonie przedstawili swoją prognozę losów naszej planety. Według niej - na skutek ostrych zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka, a także z powodu zmian w samej planecie - takich, jak np. wędrówki kontynentów, Ziemia może stać się planetą zamieszkałą przez niespotykane dzisiaj gatunki flory i fauny, ale... bez człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Ziemia planeta ludzie NAUKA infografika

Osteoporoza - groźna choroba kości atakująca głównie kobiety

Ograniczenia związane z czasem pandemii mają znaczący wpływ na zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy - choroby szkieletu charakteryzującej się obniżeniem wytrzymałości kości, prowadzącej do zwiększenia ryzyka złamań. Według najnowszych danych na osteoporozę cierpi w Polsce ok. 2 milionów osób - zdecydowana większość to kobiety (ponad 1,5 mln).
Zobacz więcej na temat:  osteoporoza zdrowie medycyna infografika

Symbole i praktyki Świąt Wielkanocnych mają swoje znaczenie

Święta to niezwykły czas, mają swoje rekwizyty i symbole, które z kolei mają swe własne znaczenie także w czasach obecnych. Te zwyczaje i symbole opisała szkicu "O wiosennym trwaniu czasu niezwykłego, Wielkim Poście i Wielkanocy, palmach, pisankach i micie odrodzenia" zawartym w książce "Powtarzać czas początku" wybitna polska antropolog - profesor Anna Zadrożyńska.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc zwyczaje symbole jajko

Fotochemia cząstek - pytania o początki życia na Ziemi

Paleobiolodzy uważają, że pierwsza żywa cząsteczka powstała na Ziemi już 4 miliardy lat temu. Warunki panujące na naszej planecie nie sprzyjały wtedy życiu - nie było tlenu i warstwy ozonowej, a na jego powstanie ogromny wpływ miało promieniowanie ultrafioletowe. Naukowcy w wielu ośrodkach odtwarzają te pierwotne warunki, które decydowały o początkach życia i mają nadzieję, że ich poznanie pomoże nam ratować życie w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  paleontologia biologia

Na kawarantannie Program 1 Polskiego Radia uczy i utrwala wiedzę. Włącz i dowiedz się więcej

Czy Judasz Iskariota to naprawdę zdrajca? Czy Abelard dobrze zrobił poślubiając Heloizę? Czy ziemia to planeta, na której od zawsze było życie? Dlaczego rok 1978 jest taki ważny? Na te i inne interesujące pytania znajdą Państwo odpowiedzi w programach edukacyjnych przygotowanych przez Program 1 Polskiego Radia. #Zostańwdomu z radiową Jedynką!
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Artur Wolski Katarzyna Kobylecka Andrzej Nowak woda Wielkanoc zdrada Ziemia filozofia historia Polski średniowiecze tradycja

Program 1 Polskiego Radia poleca audycje edukacyjne

Program 1 Polskiego Radia na czas kwarantanny specjalnie dla swoich słuchaczy przygotował wiele ciekawych audycji o tematyce edukacyjnej. Będziemy mówić m.in. o dziedzictwie starożytnych Greków, wirtualnych wystawach i tematach z zakresu medycyny. #Zostańwdomu z radiową Jedynką!
Zobacz więcej na temat:  archeologia Grecja Katarzyna Kobylecka Artur Wolski medycyna zdrowie Narodowe Centrum Kultury Agnieszka Kunikowska Michał Montowski #zostańwdomu