Polskie Radio
Section05

Barbara Marcinik

Noc w operze. TPK rozpoczęła Sylwestra 2021

Nie "Bal" (Tuwima), nie "Upiór"(Andrew Lloyda Webbera) w Operze, ale właśnie noc w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Noc w sylwestra, tuż po północy 31 grudnia, na kilkanaście godzin przed nocą sylwestrową (to dwie różne noce!), choć w trudnym czasie lęku przed przyszłością w skali globalnej, Trójka pod Księżycem rozpoczęła symboliczne pożegnanie roku 2021.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR sylwester opera Gdańsk

Wigilijna noc 2021 w "Trójce pod Księżycem"

W Polsce, mówiąc "Wigilia", myślimy – popołudnie po pierwszej gwiazdce. W tradycji żydowskiej doba zaczyna się o zmierzchu, a zatem np. w wieczór poprzedzający święto. Niezależnie od przyjętego punktu widzenia (czy sposobu odmierzania czasu) samo słowo przyjęliśmy z łaciny i oznacza czuwanie. Przyjmując, że doba zaczyna się i kończy o godzinie zero – o północy – uznajemy, że 24 grudnia to dzień wigilii Bożego Narodzenia oraz tradycyjny wigilijny wieczór, dla wielu zakończony pasterką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Boże Narodzenie KULTURA tradycja Wigilia Kaszuby Tatry Józef Tischner Wojciech Bonowicz Podhale

"Ostry dyżur", czyli Grudzień '70 na STT

Polskie miesiące. Trudno odnaleźć w naszym kalendarzu "niewinny" miesiąc. Grudzień, paradoksalnie, należy do tych najczarniejszych. Przed tygodniem przedstawiliśmy słuchowisko przypominające wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Tym razem powtórzyliśmy "Ostry dyżur", zrealizowany w Radiu Gdańsk w 50. rocznicę Grudnia '70 na Wybrzeżu. Oba tragiczne wydarzenia łączy symbolicznie pomnik Poległych Stoczniowców przed historyczną bramą Stoczni Gdańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Mirosław Baka Maria Seweryn słuchowisko Piotr Cyrwus stan wojenny Grudzień 1970

Utalentowana pani reżyser w TPK

Ewelina Marciniak – Talent Trójki w kategorii Teatr 2012 – była naszym gościem specjalnym w kolejnym, podsumowującym rok, wydaniu TPK. Od poprzedniego spotkania minęło kilka lat. Przez ten czas przemierzyła długą drogę, reżyserując w wielu miastach Polski, ale też od 2006 roku – za granicą, głównie w Niemczech. Wróciła właśnie… ze Szwajcarii, gdzie zadebiutowała w Teatrze Miejskim w Bernie, realizując operę-dramat muzyczny Richarda Wagnera – część I tetralogii – "Złoto Renu". Nie mogliśmy dłużej zwlekać i korzystając z okazji, że jest w Polsce, zaprosiliśmy ją do TPK.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR opera Piotr Machalica wspomnienie Stanisław Lem piosenka Trójka

"Raport o stanie wojennym" na STT

Rocznica, której lepiej żeby nie było – 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W przeddzień przedstawiamy na Scenie Teatralnej Trójki słuchowisko, zrealizowane na podstawie mikroopowiadań Marka Nowakowskiego "Raport o stanie wojennym". Tom ukazał się w 1982 roku w Instytucie Literackim w Paryżu, a w Polsce – w Niezależnej Oficynie Wydawniczej Nowa. Ciąg dalszy opublikowany został w rok później. Premiera słuchowiska odbyła się 13.12.2012 roku w Programie 1 PR.
Zobacz więcej na temat: 

Wesołe bakterie, nieistniejące książki i inne koncepty Stanisława Lema

– Nie ma nic bardziej ponurego od humorystów… no ja nie jestem aż taki ponury, ale uważałem, że chodzi o to, żeby nie nudzić zanadto – wyznał Stanisław Lem podczas naszej rozmowy, którą prowadziliśmy w 1998 roku, kiedy zostały wydane w jednym tomie jego "Apokryfy", czyli parodie różnych poetyk powieściowych. Wcześniej ukazywały się w tomach: "Doskonała próżnia", "Wielkość urojona. Prowokacja" oraz "Biblioteka XXI wieku". Choć naturalnie, pisząc wstępy do nieistniejących książek czy ich recenzje, bawił czytelników, pozostawał nade wszystko filozofem.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Marek Kochan KULTURA KSIĄŻKA Teatr Polskiego Radia opera musical Trójka

Aktor nie z tej ziemi i "Boski" festiwal w TPK

"The Man, Who Fell to Earth" ("Człowiek, Który Spadł na Ziemię") – tak zatytułowana jest powieść Waltera Tevisa z 1963 roku, która zainspirowała twórców musicalu "Lazarus". Między rokiem ukazania się książki i prapremierą musicalu upłynęło ponad pół wieku. W tym pięćdziesięcioleciu zamyka się też aktywność artystyczna Davida Bowie, autora muzyki i tekstów do "Lazarusa". Wcześnie też pojawiają się w obszarze jego zainteresowań wątki "kosmiczne". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Kraków Sopot wystawa Warszawa premiera Krystyna Janda Jan A. P. Kaczmarek Trójka