Polskie Radio
Section05

ekologia

Światowy Dzień Drzewa. Sadźmy drzewa dla nas i dla planety

Światowy Dzień Drzewa ma na celu podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. - Zależy nam na budowaniu kapitału społecznego wokół przyrody, żeby dla ludzi to było ważne - tłumaczy Jacek Bożek z Klubu Gaja. - Dlatego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, bez względu na wiek, do sadzenia krzewów i drzew.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka drzewa Weronika Puszkar środowisko

Ekoaktywiści wstrzymują blokady dróg w Holandii. Parlament zajął się wnioskiem o zawieszenie ulg podatkowych

Działacze klimatyczni z organizacji Extinction Rebellion (ER) po niemal miesiącu wstrzymali codzienne próby blokowania autostrady A12 w Hadze, poinformowała organizacja w oświadczeniu. ER motywuje tę decyzję tym, iż w parlamencie procedowany jest wniosek lewicy w sprawie wstrzymania ulg podatkowych dla branży paliw kopalnych.
Zobacz więcej na temat:  paliwa Holandia ŚWIAT Europa

Minister Moskwa: Tusk nie wdrożył dyrektyw o ochronie powietrza i wód. Zrobił to rząd PiS. "Widać, wyrzuty sumienia męczą"

Donald Tusk ze swoim rządem nie wdrożył dyrektywy wodnej ani azotanowej dotyczących ochrony wody - podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, iż w latach 2007-2015 nie było monitoringu jakości powietrza, czy programu antysmogowego w Polsce. Zmiany w tym zakresie wprowadził dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA powietrze inwestycje

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Gospodarka Obiegu Zamkniętego

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej wspiera projekty związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska. - Miasta Polski wschodniej mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w zrównoważoną, ekologiczną mobilność miejską oraz projekty związane z adaptacją do zmian klimatu - tłumaczy wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dotacje unijne Polska Wschodnia

ANALIZA Energetyka jądrowa wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Korzyści jest wiele

Rozwój energetyki jądrowej może znacząco wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, wspierając suwerenność gospodarczą i polityczną. Budowa bloków jądrowych umożliwi także ostateczne wyłączenie wysłużonych, wysokoemisyjnych bloków węglowych oraz zastąpienie ich nowoczesnymi jednostkami jądrowymi o zerowej emisji. Co więcej, rozwój energetyki jądrowej pozwoli ustabilizować ceny energii elektrycznej, na którą popyt w kolejnych latach będzie stale rósł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa zysk emisja co2

Brytyjczycy odkładają "zeroemisyjność" na później. Rishi Sunak: chcemy chronić rodziny przed niedopuszczalnymi kosztami

Zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi oraz diesla wejdzie w życie w Wielkiej Brytanii pięć lat później niż planowano do tej pory - w 2035, a nie w 2030 r. - ogłosił w środę premier Rishi Sunak. Zapowiedział on także złagodzenie szeregu innych kroków, których celem jest osiągnięcie do 2050 r. zerowej emisji netto gazów cieplarnianych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Wielka Brytania Fit for 55 emisja co2 Europa