Polskie Radio
Section05

inflacja

Prezydent Argentyny realizuje program radykalnego zaciskania pasa. Przeciwnicy wyszli na ulice Buenos Aires

Nowy prezydent Argentyny Javier Milei podpisał w środę dekret nakreślający ponad 300 środków deregulacji krajowej gospodarki - od eksportu, przez państwowe spółki, po prawo wynajmu nieruchomości. Na ulice Buenos Aires wyszły tymczasem tysiące osób sprzeciwiających się polityce zaciskania pasa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Buenos Aires GOSPODARKA kapitalizm społeczeństwo protest polityka

Eksperci: gospodarki światowe mają się lepiej więc trzeba dobrze przyłożyć się do walki z inflacją

Gospodarka światowa nie padła w taką recesję jak wcześniej uważano, a USA i UE szykują się  do obniżek stóp procentowych. To wszystko oznacza, że nasza gospodarka też nie będzie się schładzać dlatego dochodzenie do celu inflacyjnego będzie trudniejsze - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Analizowali też przyszłość wakacji kredytowych i Bezpiecznego Kredytu 2 procent uznając, że albo należy z nich zrezygnować albo je zmienić.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe

Ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich: plany rządu mogą skutecznie pomóc małym firmom

Pomysły rządu Donalda Tuska takie jak np. płatny urlop dla przedsiębiorców, krótsze kontrole skarbowe dla mikrofirm oraz kasowy PIT, to koncepcje na które latami czekały rzesze przedsiębiorców - powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dług publiczny pkb NBP finanse publiczne

Eksperci: płace pracowników muszą być dostosowane do możliwości firm

Zatrudnienie starszych osób jest i będzie potrzebne, ale raczej należy je same do tego zachęcić niż wprowadzać z tego powodu jakieś ulgi dla pracodawców. Nie ma też niebezpieczeństwa w kwestii braku pracy i konieczności wprowadzania dochodu podstawowego. Natomiast przeciętne wynagrodzenie w wysokości 10 tys. zł nie jest pewne, bo będzie to zależało przede wszystkim od możliwości finansowych pracodawców - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rynek rynek pracy

"Niesprawiedliwy, nieefektywny i nieracjonalny". Premier Morawiecki ocenił liberalny model gospodarczy

Udowodniliśmy, że liberalny model gospodarczy był nie tylko niesprawiedliwy, ale przede wszystkim nieefektywny i nieracjonalny - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki wygłaszając w Sejmie expose. Dodał, że to PiS postawiło pierwsze kroki w kierunku państwa solidarnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie PiS Mateusz Morawiecki expose premiera Mateusza Morawieckiego

Eksperci: zerowy VAT na ceny żywności, blokuje inflację, ale stopniowo będzie to wygaszane

 Odblokowanie cen energii dodatkowo podwyższyłoby inflację. Wszystko to oczywiście wpływałoby na sytuację gospodarstw domowych dlatego podwyżki, które nastąpią, powinny być wprowadzanie stopniowo. Natomiast takie rozwiązania jak wakacje kredytowe powinni być zlikwidowane. Z podatku Belki też można zrezygnować  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Bujak dyrektor Departamentu analiz ekonomicznych w PKO BP i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat ceny żywności ceny

Prof. Ancyparowicz: postawa wyczekiwania RPP w czasie niepewności co do gospodarczych decyzji przyszłego rządu

Ze względu na niepewność nie tylko co do sytuacji międzynarodowej, ale także co do wewnętrznych decyzji politycznych odnoszących się do VAT na żywność, cen energii czy nowelizacji budżetu, RPP zasadnie przyjmuje postawę wyczekiwania i ani nie obniża, ani nie podwyższa stóp procentowych. Nie sądzę jednak, żeby trwało to cały przyszły rok. Inflacja stopniowo spada, więc stopy procentowe w trakcie 2024 r. zostaną jednak raczej obniżone - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP i doradca prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NBP stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej

PR24 Ataki na prezesa NBP. Prof. Krysiak: budzi to zaniepokojenie wielu instytucji na świecie

- Jest tu duży potencjał do niepewności, działania, które być może nasilą się ze strony nowego rządu (…) i które mogą oddziaływać na wzrost inflacji. Także te, które dotyczą ataku na niezależne instytucje, jakimi są NBP i RPP - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana), który wraz z dr. Arturem Bartoszewiczem (SGH) komentował wystąpienie prezesa NBP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Rada Polityki Pieniężnej NBP Adam Glapiński

Eksperci: gospodarka rośnie, inflacja zbyt słabo odpuszcza, ale wakacje kredytowe są już zbędne

W pierwszej połowie roku ocieraliśmy się o recesję. Teraz widać wyraźnie, że nasz PKB odbija i będzie piął się w górę przez kolejny rok. Zapowiadane są podwyżki wynagrodzeń, więc i konsumpcja będzie rosła. Może też wzrosnąć chęć zaciągania nowych zobowiązań. Cały czas oczywiście istotna jest wysokość stóp procentowych, które biorąc pod uwagę inflację uporczywie utrzymującą się na podwyższonym poziomie zapewne pozostaną na niezmienionym poziomie przez kolejne miesiące. Wakacje kredytowe nie powinny być już dłużej utrzymywane - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe pkb

Eksperci: VAT i ceny energii to czynniki niepewności w kwestii inflacji

Być może stopy procentowe przez dłuższy czas, nawet cały przyszły rok, pozostaną na obecnym poziome. Będzie to zależało od inflacji, która przestaje spadać, a jej przyszłość zależy chociażby od takich czynników jak wysokość VAT na żywność czy ceny energii i paliw. Na ten moment jest zbyt wiele niepewności w tych kwestiach. Dyskusja wokół ustawy o cenach energii, która zyskała miano lex wiatrak, dodatkowo utrudnia sytuację - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatek VAT ceny paliw ceny energia elektryczna żywność