Polskie Radio
Section05

IPN

PR24 Kolejny sowiecki pomnik do usunięcia. Rzecznik IPN: nie ma zgody, by symbolika totalitarna funkcjonowała

- Wiemy doskonale, z czym wiązało się tzw. wyzwolenie miast i miasteczek przez żołnierzy Armii Czerwonej: gwałty, rabunki, tortury. Nie ma zgody na to, by symbolika totalitarna do dzisiaj funkcjonowała w polskiej przestrzeni publicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk i rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz, zapowiadając likwidację kolejnego "obiektu sowieckiej propagandy". Chodzi o monument dedykowany Armii Czerwonej w Głubczycach w województwie opolskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony opolskie historia Polski PRL Tadeusz Płużański Armia Czerwona

"Sygnały dnia" w Dzień Flagi: biało-czerwono od morza po Tatry, polskie flagi powiewają także poza granicami kraju

- To niewymierny symbol, który był natchnieniem dla poetów, malarzy. Każdy Polak może powiedzieć "to moja flaga, o nią walczyli moi przodkowie" - powiedzieli w Programie 1 Karol Gajewski z Biura Programu "Niepodległa" oraz Adam Lewandowski z IPN.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA flaga Polonia HISTORIA Niepodległa biuro Niepodległa Dzień Flagi i Dzień Polonii

Powstanie w getcie warszawskim. Jak wyglądało życie ludności cywilnej?

Żydowscy bojowcy stawili zdecydowany opór, kiedy żołnierze niemieccy wkroczyli na teren getta w celu jego likwidacji 19 kwietnia 1943 roku. Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop zdecydował się zakończyć swoją akcję dopiero 16 maja. Przez ponad miesiąc zabudowa getta była systematycznie niszczona i palona, na jego terenie przebywało w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jak wyglądało ich życie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak powstanie w getcie Warszawa

ANALIZA Marian Turski autorytetem opozycji. IPN: w czasach PRL był aktywistą politycznym i cenzorem

Środowisko Platformy Obywatelskiej milczy nt. powojennej działalności politycznej Mariana Turskiego. Tymczasem aktywnie działał on m.in. na rzecz PRL i należał do Szkoły Partyjnej przy KC PZPR w okresie stalinowskim. Dla PO to głównie historyk, człowiek, który przeżył marsz śmierci byłych więźniów obozu koncentracyjnego z Auschwitz do Buchenwaldu. Uznawany jest za autorytet. W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim Turski zaapelował o to, by "nie być obojętnym na zło".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA getto warszawskie Platforma Obywatelska polityka

"Walczyli nie dla wielkiego zwycięstwa, ale o ludzką godność". Prezes IPN o powstaniu w getcie

- W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim IPN otworzył wystawę "Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…" - Mieli odwagę, aby wzniecić pierwsze w okupowanej przez Niemców Europie wielkomiejskie powstanie ludności żydowskiej - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki na stołecznym skwerze Hoovera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej powstanie w getcie Żydzi

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Prezes IPN: walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć

– Powstańcy w getcie warszawskim zdawali sobie sprawę, że walczyli wyłącznie z nadzieją na bohaterską śmierć – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Karol Nawrocki. Prezes IPN przypomniał ponadto w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, że "przeżyło wtedy kilkuset bojowników".  
Zobacz więcej na temat:  Karol Nawrocki POLSKA getto warszawskie Trójka II wojna światowa

"Historia mówi przez pokolenia". Jak zafascynować nią młodzież?

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia". Jak poinformował prezes IPN Karol Nawrocki, w trzydniowym wydarzeniu wzięło udział 13 tys. osób, w tym 7 tys. dzieci. Kongres to odpowiedź na raport "Edukacja dla pamięci", według którego 59 proc. uczniów i 15 proc. dorosłych czerpie wiedzę historyczną z internetu i gier komputerowych. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Trójka historia Polski edukacja Instytut Pamięci Narodowej Kongres Pamięci Narodowej

PR24 Reparacje wojenne. Mularczyk: musimy doprowadzić do punktu zwrotnego w postrzeganiu przez Niemców własnej historii

- Na maj planujemy szeroką dystrybucję w Niemczech raportu o polskich stratach wojennych. W języku niemieckim ukaże się również jego skrócona wersja. Powinno to doprowadzić do punktu zwrotnego w postrzeganiu przez Niemców własnej historii. Musimy im w tym pomóc. Publikacja raportu przyczyni się do tego procesu. Kwestią czasu jest, że do Niemców dotrze, iż muszą coś zrobić ws. reparacji - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef polskiej dyplomacji, Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa POLSKA historia Polski Kongres Pamięci Narodowej

"Kapitał, który budujemy na dziesięciolecia". Rafał Leśkiewicz o Kongresie Pamięci Narodowej

- Wiedza historyczna i świadomość własnej tożsamości to spoiwo, które łączy nas społecznie, stanowi o naszej tradycji, łączy pokolenia, stanowi nie tylko o naszym realnym bezpieczeństwie tu i teraz, jest istotnym elementem relacji społecznych i tożsamości narodowej. Dlatego tak mocno podkreślamy znaczenie edukacji historycznej. To kapitał, który budujemy na kolejne dziesięciolecia - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski Instytut Pamięci Narodowej Kongres Pamięci Narodowej

Dziś ostatni dzień Kongresu Pamięci Narodowej. Debaty o polityce i edukacji historycznej

W ostatnim dniu "Kongresu Pamięci Narodowej" odbędzie się kilka debat poświęconych pielęgnowaniu pamięci historycznej przez organizacje pozarządowe, społeczników i młodzież. Wydarzenie organizowane przez IPN na Stadionie Narodowym ma na celu podjęcie debaty dotyczącej polityki i edukacji historycznej, a także ma pokazać najróżniejsze przedsięwzięcia zawiązane z prezentowaniem naszej historii. Polskie Radio jest patronem medialnym Kongresu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kongres Pamięci Narodowej

Nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Dziś poznamy laureatów

Trzy osoby i dwie instytucje otrzymają w sobotę nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej. Została ona ustanowiona w lipcu 2002 r. przez prezesa IPN profesora Leona Kieresa, a jej pomysłodawcą był dyrektor krakowskiego oddziału IPN, późniejszy prezes Janusz Kurtyka. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się na Stadionie Narodowym i zakończy Kongres Pamięci Narodowej, którego patronem medialnym jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kongres Pamięci Narodowej

Kongres Pamięci Narodowej. Mularczyk: Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec

- Polski rząd prowadzi międzynarodową szeroką ofensywę dyplomatyczną dotyczącą kwestii reparacji wojennych - powiedział Arkadiusz Mularczyk. Wiceszef MSZ wziął udział w debacie "Reparacje wojenne w XX wieku okiem polityków" na Kongresie Pamięci Narodowej. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk Kongres Pamięci Narodowej reparacje wojenne historia Polski II wojna światowa POLSKA Prawo i Sprawiedliwość PiS Rząd RP