Polskie Radio
Section05

kryminał

POLSKIE RADIO 24 "Tajny agent" Conrada. Powieść "bardzo współczesna"

- Po "Tajnego agenta" warto sięgnąć, bo jest ona aktualna pod względem tego, co dzieje się na świecie, i tego, jak postępuje Rosja, jej służby - powiedział w Polskim Radiu 24 były podpułkownik Agencji Wywiadu Marcin Faliński. - Joseph Conrad, przy całej swojej eksperymentalności, jest tam bardzo konkretny. To się naprawdę bardzo dobrze czyta - dodawał pisarz Max Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski Joseph Conrad literatura POLSKA

Polskie Radio 24 Kryminał i fantastyka. Nieznana historia powstania warszawskiego

Powstanie warszawskie było nie tylko frontem walki z okupantem, ale też z pospolitą przestępczością i bandytyzmem, z którymi musiała sobie radzić żandarmeria AK i 1000 funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, czyli powstańczej policji. - AK założyła, że podczas powstania zwiększy się przestępczość w mieście. Powołano kilkanaście oddziałów policyjnych, służby policyjne wchodziły w skład poszczególnych oddziałów. Zdarzało im się aresztować przestępców i wykonywać wyroki - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Lada, autor książki "Powstańczej Warszawy dzień powszedni".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie książki POLSKA Polskie Radio 24

Polskie Radio 24 Kryminalne lata 90. "Ekstradycja" i powieści Wojtka Miłoszewskiego

- Mogę polecić powieść "Kastor" Wojtka Miłoszewskiego. Poza świetnie skonstruowanymi wątkami kryminalnymi, widać też, że autor odrobił lekcje z tak zwanej obserwacji uczestniczącej. Są tam trafne opisy sytuacji socjologicznej, społecznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Ćwirlej, autor kryminałów. Gościem audycji był także historyk dr Michał Przeperski.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski

Polskie Radio 24 Kryminał milicyjny święci triumfy. "Gatunek, jak się wydawało, skazany na zapomnienie"

- Stworzenie dobrej powieści milicyjnej było naprawdę trudne. Laury należą się autorom i autorkom, którym to się udało, którzy połączyli wiarygodność pewnego wycinka ówczesnej rzeczywistości z dobrą akcją, gdzie mózgiem był jakiś porucznik MO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Cegielski, który z Ryszardem Ćwirlejem był gościem Grzegorza Kalinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prusy literatura książki Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski PRL

"To nie morderca jest bohaterem". Małgorzata i Michał Kuźmińscy o historiach ze swoich kryminałów

- Wspólne pisanie jest czymś wyjątkowym. Zaczynamy nie od zagadki, tylko od tematów, od zadania sobie pytania: o czym my właściwie chcemy napisać książkę, o czym ta książka ma być - mówią w audycji "Po drugiej stronie lustra" autorzy kryminałów Małgorzata i Michał Kuźmińscy. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak KSIĄŻKA Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Michał Kuźmiński

Czy bohaterowie kryminałów muszą być policjantami lub detektywami?

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska jest antropologiem kultury, a Michał Kuźmiński to dziennikarz i autor tekstów piosenek. Wspólnie opublikowali serię etnokryminałów. Dotychczas ukazały się tytuły "Śleboda", "Pionek", "Kamień" i "Mara". Teraz ukazała się pierwsza część nowej serii "Ruiny", a to nie koniec ich literackich planów.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak etnografia Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Michał Kuźmiński

"Lato z dreszczykiem". Poznaliśmy czwarty odcinek kryminalnego opowiadania [POSŁUCHAJ]

Trzy tygodnie temu w Programie 1 Polskiego Radia rozpoczął się konkurs "Lato z dreszczykiem", prowadzony w ramach tegorocznego "Lata z Radiem". Poznaliśmy wtedy początek opowiadania, stworzony przez Annę Stempniak. Ciąg dalszy zależy już od słuchaczy. Dziś poznaliśmy trzeciego zwycięzcę. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Andrzej Mastalerz literatura Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem