Polskie Radio
Section05

liceum

Pedagog: zmiana systemu edukacji to wyzwanie dla dziecka z doświadczeniem emigracyjnym

Nasze dzieci przez siedem lat jeździły ze mną do polskiej szkoły w Bazylei, gdzie pracowałam, i przygotowywały się do powrotu do Polski. Intensywne wsparcie podjęliśmy w wakacje przed rozpoczęciem nauki w polskim systemie edukacji. Zdały egzaminy, mówiły i czytały po polsku. Wszystko wydawało się być na swoim miejscu. I faktycznie w zderzeniu z rzeczywistością tak nam się tylko wydawało – wspomina Dobromiła Fruga, pedagog, mama z doświadczeniem emigracyjnym.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci szkoła szkoła podstawowa dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność wychowanie edukacja Małgorzata Frydrych

Liceum Warszawskie. Profesor Chopin i popisy uczniów

"Nie tylko w samej szkole, lecz i na ulicy strzec się będzie nieprzytomnego biegania, fikania i hałasowania", głosił jeden z punktów "Ustaw dla uczniów Królewskiego Liceum Warszawskiego". Placówka ta, mieszcząca się początkowo w Pałacu Saskim, cieszyła się bardzo wysokim uznaniem, a wśród jej wychowanków znaleźli się wybitni Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Warszawa szkoła nauczyciel Fryderyk Chopin wspomnienie rozbiory Polski Prusy

Wybór szkoły ponadpodstawowej. Jedyne takie liceum

Wybór szkoły średniej to moment w edukacji, od którego wiele zależy i bez wątpienia naprawdę wiele się zmienia. Jedni szukają najlepszej, drudzy położonej w dogodnej lokalizacji, jeszcze inni umawiają się z przyjaciółmi lub wyszukują specjalny profil. Na tym etapie można też znaleźć szkoły bardzo wyjątkowe i zdecydowanie odróżniające się od typowych szkół. Jedna z tych, które odwiedzimy w szkolnej Strefie Rodzica rozpoczęła działalność dopiero we wrześniu, ale z wielkim entuzjazmem i pod przewodnictwem wieloletnich praktyków i pasjonatów edukacji. Kolejną niezwykłą szkołą jest LXI Liceum Ogólnokształcące SOS w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła

Wynalazek licealistów pomoże w obserwacji pogody i postępów walki ze smogiem

Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński oraz Piotr Wyżliński to czterej nastolatkowie z Krakowa, którzy, jako zespół OSATeam, zaprojektowali i wybudowali prototyp minisatelity. Rozwiązanie młodych Polaków w znacznym stopniu redukuje koszty pobierania próbek sfer Ziemi. Ich przedsięwzięcie zostało nagrodzone przez Europejską Agencję Kosmiczną CanSat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda technologie wynalazcy inwestycje społeczeństwo NAUKA kosmos konkurs Ziemia satelita