Polskie Radio
Section05

literatura

"Czuwając nad nią" Jean-Baptiste'a Andrei. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Francuska powieść Jean-Baptiste'a Andrei "Czuwając nad nią" to wspaniała, chwytająca za serce, niebanalna historia przyjaźni, miłości, między ludźmi, którzy nie mieli łatwego życia. Doceniona została najważniejszym francuskim wyróżnieniem literackim, jednym z ważniejszych wyróżnień literackich na świecie - Nagrodą Goncourtów 2023.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA Zobacz także

"Dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku". Rocznica tragicznej śmierci Witkacego

18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu Stanisław Ignacy Witkiewicz – na wieść o wkroczeniu armii sowieckiej do Polski – odebrał sobie życie. O ataku wojsk radzieckich artysta dowiedział się z wiadomości radiowych. – Wtedy powiedział, że dla ojczyzny nie ma już żadnego ratunku – wspominał słowa Witkacego Włodzimierz Ziemlański, świadek tych dramatycznych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz II wojna światowa 17 września 1939 ZSRR wspomnienie samobójstwo 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Katarzyna Roman-Rawska: staroobrzędowcy wyłonili się z niechęci do rosyjskiego imperium

- Był XVII wiek i Cesarstwo Rosyjskie zaczynało ostrzyć sobie kły i pazury. Nie godząc się na reformy liturgiczne, staroobrzędowcy nie zgodzili się też na nowy układ społeczny, który właśnie w tym momencie zaczynał ciążyć ku imperium - mówiła Katarzyna Roman-Rawska, autorka książki "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA tradycja religia Marta Strzelecka Katarzyna Roman - Rawska Dwójka starowiercy Czarne prawosławie

Miriam Toews – życie na własnych warunkach

Gościnią "Wszystkich Książek Świata" była znakomita kanadyjska pisarka Miriam Toews. Film nakręcony w oparciu o najgłośniejszą z jej powieści był nominowany do Oscara. Michał Nogaś rozmawiał z nią o potrzebie pisania, przepracowywaniu rodzinnych traum, o konieczności dążenia do wyzwolenia się z opresji i o spokoju, który daje życie na własnych warunkach.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nogaś Miriam Toews Malta Festival Trójka

Dr hab. Iwona Rusek: mit był obecny w życiu i twórczości Wyspiańskiego

- Historia nie była dla Wyspiańskiego obciążeniem. Może poczuciem obowiązku i odpowiedzialności, ale zawsze rodzajem perspektywy, kiedy analizuje teraźniejszość. Stąd tradycja, obrzęd i mit to dla niego klucz, żeby zadawać pytania najważniejsze - mówiła w Dwójce dr hab. Iwona Rusek, badaczka literatury.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Stanisław Wyspiański Małgorzata Szymankiewicz Iwona Rusek KULTURA literatura polska

"Mickiewicz? To polski Petrarka". Maurycy Mochnacki jako apostoł romantyzmu

Był jednym z pierwszych, którzy poznali się na geniuszu Adama Mickiewicza. W słynnym sporze romantyków z klasykami stanął po stronie nowej poezji. Maurycy Mochnacki - publicysta, uczestnik powstania listopadowego - należał do najważniejszych teoretyków epoki, która miała się stać dla naszej kultury przełomowa.
Zobacz więcej na temat:  Maurycy Mochnacki Adam Mickiewicz romantyzm oświecenie tożsamość poezja HISTORIA