Polskie Radio
Section05

literatura

Artur Domosławski: Ameryka Łacińska to świat pełen sprzeczności

- To, co mnie interesuje, to ruchy społeczne, ruchy polityczne oraz przywódcy różnych krajów, którzy w centrum swoich działań postawili kwestię biedy, nierówności, emancypacji i wyzwolenia ludzi nieuprzywilejowanych - mówił w Dwójce Artur Domosławski, autor książki "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" o rzeczywistości w Ameryce Łacińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ameryka Łacińska Aldona Łaniewska-Wołłk Artur Domosławski KULTURA książki reportaż

Podróże do domów wielkich pisarzy. "W ich otoczeniu jest coś szczególnego"

Talent, pracowitość czy sumienność - za sukcesem może stać wiele czynników. Jednym z nich może być również otoczenie. Marzena Mróz-Bajon, zaciekawiona warunkami, w jakich tworzyli wielcy pisarze, postanowiła zbadać ich domy i sprawdzić np., na jaki widok patrzyli z okien. W ten sposób powstała druga już książka z cyklu "Domy pisarzy".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla KULTURA KSIĄŻKA Marzena Mróz-Bajon

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże książki romantyzm filozofia Syberia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

Magda Mikołajczuk o książce Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer"

O książce dla dzieci Anny Sakowicz "Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer". Mała Anielka pisze listy do pana Alzheimera, który wprowadził się do domu jej rodziny i powoli zabiera babcię. Książkę, która ma rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, warto przypominać szczególnie we wrześniu, który jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki

Dialog literatury i kina. "Dzięki literaturze kino zyskuje pewne pogłębienie"

FILMATURA.HŁASKO to wyjątkowe wydarzenie, które chce wskazać na rolę literatury w kinie. Patronem festiwalu jest Marek Hłasko, który uosabia dialog między światem filmu i literatury. - Ideą przewodnią festiwalu jest to, żebyśmy przypomnieli sobie, że kino potrzebuje literatury - zaznaczył w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Zalewski - dyrektor artystyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Marek Hłasko Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA