Polskie Radio
Section05

literatura

Maciej Marcisz: w książce papierowej będziemy się chronić przed staniem się zombie

Nowy rok przynosi nowe trendy, również na rynku wydawniczym, choć, jak zdradza Maciej Marcisz, branża wydawców książek myśli już o 2026 i 2027 roku. W 2025 roku możemy jednak wypatrywać nowych zjawisk w świecie książek - młodzi wolą papier od e-booka, a i doświadczenia IRL mocno się dla nas liczą. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Kasia Dydo Maciej Marcisz KSIĄŻKA young adult

"On uczyni świat lepszym" - listy Radosława Wiśniewskiego do syna Tymoteusza

- Nie pisałem tej książki jako z góry zaplanowanej całości, co zresztą każdy czytelnik szybko pozna, poczuje po pierwszych stronach. Chyba do samego końca biłem się również z myślami, czy w ogóle ją publikować - mówił w "Poranku Dwójki" Radosław Wiśniewski, autor książki "On uczyni świat lepszym. Listy do Tymoteusza".
Zobacz więcej na temat:  listy Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KSIĄŻKA KULTURA Radosław Wiśniewski

Stanisław Grzesiuk. Kręte losy barda stolicy. Posłuchaj jego głosu

- Nawet jeśli Grzesiuk podkolorowywał swój obraz, to w taki sposób, który pogłębiał pewne jego cechy charakteru, nie starał się ich zatuszować - podkreślała filolog prof. Ewa Głębicka na antenie Polskiego Radia. - Prowadził życie i odpowiedzialne, i pełne fantazji, i radosne, i smutne.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk II wojna światowa Warszawa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Dachau

Stanisław Młodożeniec. Futurysta spod chłopskiej strzechy

Stanisław Młodożeniec był talentem, który narodził się w sandomierskiej wsi. Spod chłopskiej strzechy dotarł do kanonu polskiej literatury, a po drodze nauczał języka polskiego w gimnazjum i liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Tym samym, do którego uczęszczał Krzysztof Kamil Baczyński.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Młodożeniec literatura polska poezja Dwudziestolecie międzywojenne wieś chłopi

Magda Mikołajczuk: wyróbmy w sobie nawyk czytania z dzieckiem

Ferie to doskonały czas na to, by promować czytelnictwo wśród dzieci. Część autorów stara się w pozycjach dla najmłodszych umieszczać również wątki, które mogłyby zainteresować rodziców. Tu jednak może pojawić się problem. - Pisarze, którzy chcą usatysfakcjonować zarówno dorosłych czytelników, jak również tych mniejszych, czasami "pakują" za dużo skomplikowanych odniesień - zauważa Magda Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zobacz także literatura dziecięca Agata Romaniuk

Socrealizm w literaturze polskiej. "Bumelanci", stonki ziemniaczane i "pryszczaci"

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, jednak zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL historia Polski PRL KSIĄŻKA 1949 Szczecin PZPR

Paweł Sołtys: Sebald to pisarz, którego jak już się dojrzy, to zostaje na resztę życia

- Długo się przed nim broniłem. Miałem koleżanki i kolegów, którzy byli jego wyznawcami. To mnie trochę odrzucało, nie byłem pewien, czy to nie jakaś moda. Pamiętam, że jechałem wtedy w trasę koncertową i zacząłem od książki "Campo Santo". To był koniec mojej wolności od Sebalda - mówił w Dwójce Paweł Sołtys, prozaik, muzyk i autor piosenek.
Zobacz więcej na temat:  Winfried Georg Sebald Dorota Gacek Krystyna Dąbrowska Paweł Sołtys Dwójka KULTURA Zobacz także Robert Walser

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. W jaki sposób skazano go na zapomnienie?

85 lat temu odszedł Kazimierz Przerwa-Tetmajer - poeta, autor słynnych erotyków, m. in. wiersza "Lubię, kiedy kobieta…", powieściopisarz, dramaturg i piewca Tatr.- Jego twórczość jest bardzo wszechstronna, ale niestety został skazany na zapomnienie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Zobacz także Kazimierz Przerwa-Tetmajer Maria Jolanta Olszewska

Fenomen KUL-u i mistrzowie słowa. Opowieści Ireny Sławińskiej

– Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wytworzyła się atmosfera bardzo szczególna. My z Kresów, inni ze Śląska czy Pomorza. Było to spotkanie ludzi różnych formacji – opowiadała przed mikrofonem Polskiego Radia Irena Sławińska. Dziś mija 21 lat od śmierci tej znakomitej humanistki, znawczyni Norwida i teatru.
Zobacz więcej na temat:  Irena Sławińska Wilno wspomnienie Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Lublin poezja dramat Czesław Miłosz