Polskie Radio
Section05

literatura

POLSKIE RADIO 24 Prohibicja w USA. "Sprawiła, że gangi urosły do monstrualnych rozmiarów"

Prohibicja w latach 20. i 30. XX wieku w USA była znakomitym sposobem na zrobienie majątków przez ludzi, którzy starali się ją łamać i omijać. W Polskim Radiu 24 opowiedział o niej, jak również o gangsterskich interesach, obyczajach i krwawej rywalizacji Grzegorz Dziedzic, autor bestsellerowych powieści "Żadnych bogów żadnych panów" i "Gangway".
Zobacz więcej na temat:  książki kryminał KULTURA przestępczość alkohol Grzegorz Kalinowski

NASZ WYWIAD Milion książek sprzedanych w tydzień. "Spowiedź o masakrach"

Han Kang spowiada Koreę Południową z krwawych, nierozliczonych masakr. Chce opisać duszę narodu. Jej proza bywa metafizyczna i jednocześnie brutalna: "Wegetarianka" kojarzy się ze skandalizującą "Pianistką". Ostrzega przed tym, że doprowadzenie decyzji do ich ostatecznych konsekwencji może nieść grozę, horror i skrajne osamotnienie - mówi portalowi polskieradio24.pl literaturoznawca dr hab. Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski), komentując literackiego Nobla dla 53-letniej pisarki.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD KULTURA nagroda Nobla Korea Południowa Azja Han Kang ŚWIAT Polskie Radio 24

Boy-Żeleński jako książę. Autorka biografii: zależało mi, żeby pokazać człowieka wpływowego

- Jego księstwem był bardzo duży i wysokonakładowy tytuł, właściwie najważniejszy tygodnik literacki dwudziestolecia międzywojennego, czyli "Wiadomości Literackie". Miał tam rzesze oddanych czytelników, którym zwierzał się, prosił ich o pomoc, a także skarżył im się - mówiła w Dwójce Monika Śliwińska, autorka książki "Książę. Biografia Tadeusza Boya-Żeleńskiego".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński biografia Monika Zając KULTURA Dwójka Monika Śliwińska

"Artur Pérez-Reverte sprawił, że Hiszpanie znów czytają książki". Filip Łobodziński o bestsellerowym pisarzu

Artur Pérez-Reverte jest jednym z najpopularniejszych hiszpańskich powieściopisarzy. - To on sprawił, że Hiszpanie ponownie zaczęli czytać książki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Filip Łobodziński, który przełożył na język polski jego książkę "W cieniu orła". Dlaczego ten przekład był tak ważny?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Hiszpania KSIĄŻKA Artur Pérez-Reverte Filip Łobodziński

Juliusz Wiktor Gomulicki – erudyta, bibliofil, badacz literatury

115 lat temu, 17 października 1909 roku, urodził się Juliusz Wiktor Gomulicki - historyk literatury, wybitny znawca poezji Cypriana Kamila Norwida, varsavianista, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego. W Archiwum Polskiego Radia zachowały się jego wspomnienia. W 2003 roku z Juliuszem Gomulickim rozmawiała Bogumiła Prządka.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska poezja Warszawa Wiktor Gomulicki

"Hanna i Dorota". Wyjątkowe kobiety, które połączyła przyjaźń i miłość do sztuki

W ramach Bruno Schulz. Festiwal 2024 odbędzie się spotkanie poświęcone dwóm wyjątkowym kobietom, które, jak pisze Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, połączyła przyjaźń, ale też miłość do sztuki, ambicje, dążenie do wolności i niezależności. Mowa o malarkach Hannie Rudzkiej-Cybisowej i Dorocie Seydenman. Ich historię w książce "Hanna i Dorota" opowiada Ewa Mańkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska historia Polski malarstwo

Didier Eribon: w przypadku starości zawsze jest jakieś "zbyt"

- Bez wątpienia nikt nie ma ochoty myśleć o starości, jak się jest młodym. Później, gdy się jest dojrzałym człowiekiem, jest podobnie. A w zaawansowanym wieku najczęściej jest już na to za późno. Zawsze więc jest jakieś "zbyt": zbyt wcześnie albo zbyt późno, żeby podjąć ten temat - mówił w Dwójce Didier Eribon, francuski filozof, socjolog i autor książek.
Zobacz więcej na temat:  Didier Eribon filozofia Aldona Łaniewska-Wołłk KULTURA Dwójka KSIĄŻKA

Przystępnie o architekturze? Prof. Kuryłowicz o książce "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki"

- Architektura jest dziwna dlatego, że jest zarówno sztuką, jak i nauką. Sztuką, bo czy chcemy tego, czy nie, istnieje w przestrzeni publicznej, a jej naukowa warstwa wspomaga to, jak ona powstaje, jak można ją tłumaczyć, opisywać, używać - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Kuryłowicz, architektka, autorka książki "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki". 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska architektura aglomeracja