Polskie Radio
Section05

Magdalena Skajewska

Kryzys humanitarny w Afganistanie. Jakub Gajda: rozmowy z talibami są konieczne

Przywódcy krajów G20 zobowiązali się do pomocy Afganistanowi w walce z kryzysem humanitarnym, po tym, jak władze w Kabulu przejęli talibowie. Nadzwyczajna wideokonferencja pod przewodnictwem włoskiego premiera Mario Draghiego dotyczyła zarówno wyzwań humanitarnych, jak i zagrożeń terroryzmem, sytuacji gospodarczej i zdrowotnej w tym kraju. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Włochy kryzys Unia Europejska talibowie terroryzm

"Najdłuższy lockdown na świecie". Mieszkańcy Melbourne zamknięci przez 267 dni

Sydney, czyli największe miasto Australii, zakończyło ponad studniowy lockdown. Z kolei inne duże miasto tego kraju, Melbourne, pobiło rekord najdłuższego lockdownu na świecie. - To na pewno nie jest rekord, do którego dążyliśmy, ani taki, który świętujemy - mówi Sally Capp, burmistrz Melbourne. Jak covidowe obostrzenia wyglądają w Australii?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus szczepienia Australia Sydney Melbourne

Dr Wojciech Wilk: talibowie cały czas są uznawani za organizację terrorystyczną

22 tysiące Afgańczyków zostało ewakuowanych przez państwa unijne od momentu przejęcia władzy przez talibów, zaś lista chętnych do ucieczki z Afganistanu nadal jest bardzo długa. Rządy talibów pogłębiają również kryzys humanitarny. - Wykluczone jest, żeby jakiekolwiek kraje zachodnie przekazywały fundusze do rządu prowadzonego przez talibów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej i ekspert ONZ ds. rozwiązywania kryzysów humanitarnych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Afganistan talibowie ŚWIAT

"Babisz będzie kreował się na ofiarę". Ekspert OSW o aferze Pandora Papers

Czy afera Pandora Papers odbije się na wynikach wyborów w Czechach? Premier Andrej Babisz miał kupić w tajemnicy 12 lat temu, jeszcze jako biznesmen, warty 22 mln dolarów zamek wraz z wielką posiadłością na południu Francji. - Ta sprawa stała się przede wszystkim kolejnym argumentem do krytyki premiera ze strony opozycji i politycznych rywali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Martyna Wasiuta z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  polityka Andrej Babisz Czechy

Prof. Sebastian Płóciennik: Niemcy wybrali zmianę, ale kontrolowaną

SPD z niewielką przewagą wygrywa wybory w Niemczech, ale chadecy z CDU/CSU także są gotowi do stworzenia rządu. - Niemcy potrzebują nowego otwarcia i to we wszystkich dziedzinach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. - Niemcy chcą zmiany i dlatego wybrali SPD - dodaje prof. Sebastian Płóciennik z Ośrodka Studiów Wschodnich i Uczelni Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel polityka wybory w Niemczech

Europa chce być samowystarczalna w zakresie ochrony zdrowia

Sukces szczepień przeciw COVID-19, potępienie Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego, uniezależnienie technologiczne od Azji i praworządność - te wątki poruszyła przewodnicząca Komisji Europejskiej w Strasburgu. Doroczne orędzie o stanie Unii Ursula von der Leyen wygłosiła na sesji plenarnej Europarlamentu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Ursula von der Leyen polityka Komisja Europejska Strasburg pandemia szczepienia

"Scholz ma wszystkie karty w rękach". Frymark o wyborach w Niemczech

Dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech główni kandydaci na kanclerza - Annalena Baerbock, Armin Laschet i Olaf Scholz - po raz drugi spotkali się w debacie telewizyjnej. - W tej chwili wydaje się, że Scholz ma z SPD wszystkie karty w rękach, żeby te wybory zakończyły się dla niego bardzo dobrym wynikiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel Francja Emmanuel Macron polityka

Wpływ sytuacji w Afganistanie na 20. rocznicę zamachu na WTC

- Niewątpliwie sytuacja z Afganistanu bardzo wpływa na atmosferę tych uroczystości. Zarówno Afgańczycy mieszkający w Stanach Zjednoczonych, jak i weterani z Afganistanu nie kryją rozgoryczenia tym, co się stało i tym, że po 20 latach talibowie wrócili do władzy - powiedział w audycji "W samo południe" specjalny wysłannik Polskiego Radia do Nowego Jorku, Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA Stany Zjednoczone WTC rocznica terroryzm atak terrorystyczny Wojciech Cegielski

Górka-Winter: Afganistan pokazał, że państwa Unii po raz kolejny były zależne od USA

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych członkowskich Unii Europejskiej ocenił, że kraje członkowskie powinny mieć więcej do powiedzenia w świecie, by bronić swoich interesów i wartości oraz bronić obywateli. Uznał, że Unia powinna mieć swoje siły szybkiego reagowania. - Afganistan jest kolejnym elementem otrzeźwiającym - ocenia Beata Górka-Winter z UW.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Unia Europejska NATO

"Ryzyko dla całego regionu". Legieć o przejęciu władzy przez talibów

Po tym, jak talibowie zajęli Kabul, około półtora tysiąca afgańskich uchodźców uciekło do Uzbekistanu. - Sąsiednie państwa od samego początku monitorują sytuację w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak państwa Azji Centralnej patrzą na to, co dzieje się tuż obok nich?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Afganistan talibowie Azja Centralna

"Europa czuje się zdradzona przez Amerykanów". Dr Bonikowska o decyzji Bidena ws. Afganistanu

Państwa europejskie z dużym niepokojem patrzą na wydarzenia w Afganistanie w związku z wycofaniem się wojsk amerykańskich. - Europie towarzyszy poczucie ogromnego rozczarowania Amerykanami. Sytuacja w Afganistanie będzie miała wpływ na relacje unijno-amerykańskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Afganistan talibowie USA