Polskie Radio
Section05

miasto

Uciekamy z miasta na wieś. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko

W całej Polsce spadła liczba mieszkańców miast; najbardziej w województwie łódzkim. Polski Instytut Ekonomiczny zauważa, że mazowieckie jest jedynym regionem, w którym liczba mieszkańców miast wzrosła. Spis powszechny potwierdził obserwowane od lat zjawisko zwiększania się liczby mieszkańców wsi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA wieś mieszkanie dom Narodowy Spis Powszechny Główny Urząd Statystyczny

Premier Morawiecki zapowiada dalsze inwestycje w małe miasta. Podał przykład Prowansji i Toskanii

Premier Mateusz Morawiecki w Opocznie (łódzkie) mówił, że rząd konsekwentnie realizuje program wyrównywania szans. - Skoro małe miasta Prowansji czy Toskanii mogą być przedmiotem zazdrości całej Europy (...) to dlaczego Polska ma się rozwijać głównie w dużych metropoliach - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki rząd rozwój infrastruktura samorząd Program Inwestycji Strategicznych

E-hulajnogi i hulajnogi w świetle obowiązujących przepisów

E-hulajnogi i hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu nie tylko w dużych miastach. Z jaką prędkością pojazdy takie mogą poruszać się na jezdni? Kiedy mogą jechać po chodniku obok pieszych? Czy dopuszczalne jest przewożenie drugiej osoby z przodu? Pytań jest wiele, a odpowiedzi na nie bynajmniej nie są oczywiste.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek hulajnoga hulajnogi przepisy drogowe oświetlenie przepisy

Opowieść o filmie "Zabij to i wyjedź z tego miasta" w Zachęcie. Mariusz Wilczyński gościem Trójki

W Zachęcie do 26 czerwca można oglądać wystawę zorganizowaną wokół pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z miasta", który miał swoją premierę dwa lata temu. 14-letni proces powstawania filmu stał się sztuką samą w sobie; życiową przygodą autora i jego rozliczeniem z rodziną, idolami młodości, profesorami na uczelni, a najogólniej mówiąc – psychicznym, emocjonalnym autoportretem. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA PRL Klub Trójki Monika Małkowska Trójka Mariusz Wilczyński wystawa Warszawa animacja FILM Łódź

Co to? Hulajnoga czy Ferrari?

Uszy mogą płatać nam figle! Winna jest temu technologia, która pozwala na modyfikację sprzętu. W jaki sposób zamontować w hulajnodze dźwięk dociskania gazu z Ferrari?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 hulajnoga hulajnogi pojazdy elektryczne elektromobilność

Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy czy niechciana pamiątka?

Prawie 67 lat temu został ukończony Pałac Kultury i Nauki – niechciany prezent od Związku Radzieckiego, przypominający nam o czasach stalinizmu, a jednocześnie jeden ze znaków charakterystycznych i symboli Warszawy. Jakie wady i zalety ma PKiN? Czy zburzenie socrealistycznego kolosa byłoby dla stolicy dobrym rozwiązaniem? Na te pytania w audycji "Pora na Trójkę" odpowiedział varsavianista Daniel Echaust.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka Pałac Kultury i Nauki Warszawa Związek Radziecki komunizm historia Polski architektura Józef Stalin

NASZ WYWIAD Pałac Kultury i Nauki powinien zniknąć? "Argumentów, żeby to zburzyć jest kilka"

Rosjanie pokazują swoje prawdziwe oblicze, które skrywali za pięknymi willami i pałacami. Świat widzi, na co ich stać. To drugi symboliczny moment, by z Pałacem Kultury i Nauki, tym sowieckim symbolem panowania nad miastem, skończyć. Poza tym im dalej, tym z tym budynkiem będzie gorzej. Już teraz koszty jego utrzymania są poza skalą - mówi w rozmowie z portalem PolskieRdio24.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Pałac Kultury i Nauki Cezary Kaźmierczak zabytki