Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

Nareszcie majówka! Spędź ją przy dźwiękach Polskiego Radia Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprasza do spędzenia długiego weekendu majowego przy dźwiękach płynących prosto z radiowego studia. W audycjach związanych z majówką dowiemy się co można robić na świeżym powietrzu w czasie długiego weekendu majowego, jakie przysmaki są najlepsze na grilla i gdzie pochowały się krasnoludki, które zazwyczaj przysłuchują się wszystkim rozmowom z dziećmi podczas audycji PRD? Na te wszystkie pytania odpowiemy w czasie długiego weekendu majowego. Jak zawsze weekend usłyszycie Kulfona i Monikę, radiowego trenera - Zbyszka, pędzącą za kulturą Martynę oraz ulubieńców dzieci - Leszka i Misia Michasia i wiele, wiele innych wspaniałych i dobrze znanych dzieciom i rodzicom głosów. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci majówka

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Jak nie oszaleć podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta to stresujący czas przygotowań, w którym pojawia się wiele znaków zapytania i sytuacji nerwowych, które wynikają z tego, iż każdy stara się, by wszystko poszło zgodnie z planem. Zarówno dzieci, rodzice, jak i rodzice chrzestni chcą wypaść jak najlepiej w tym ważnym dniu. Dlaczego jest jednak tak ważny? Czy przypadkiem w ferworze przygotowań nie zapominamy, jaki jest główny powód owych przygotowań? Jak radzić sobie ze stresem przed tak istotnym wydarzeniem, jakim jest Pierwsza Komunia Święta dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom opowiedzieli goście – Barbara Woźnica, redaktor i mama oraz Jan Buczyński, katecheta. 
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo dzieciństwo dzieci

Czego boi się macocha? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Lęk przed tym, że pasierbowie nie będą liczyć się ze zdaniem macochy, lęk związany z byłą partnerką męża, czasem lęk przed tym, co powiedzą inni, widząc patchworkową rodzinę, a także lęki związane ze stroną prawno-formalną, a więc z dziedziczeniem i majątkiem – to tylko niektóre z obaw, z którymi mierzą się świeżo upieczone macochy. Do tego dochodzi zagubienie, niepewność, niekiedy zazdrość i poczucie, że nie jest się częścią rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo macierzyństwo Aleksandra Jasińska

"Johnny" to film o nim. Gdyby nie ksiądz, nie wiedziałby, że można inaczej

We wrześniu ubiegłego roku ukazał się film "Johnny" o historii niezwykłej przyjaźni przedstawicieli dwóch z pozoru różnych światów, a w październiku książka Patryka Galewskiego pt. "Kuchnia na pełnej petardzie". Nie jest ona zwykłą książką kucharską, ponieważ są w niej nawiązania do życiorysu autora. – Każdy przepis opisuje konkretną część mojego życia – podkreślił gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica". 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica DAB+ Agata Puścikowska Jan Kaczkowski

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka zdolności dziecko rodzicielstwo Mikołaj Foks

Edukacja outdoorowa. Jak wygląda w Polsce nauka poza murami szkoły?

Edukacja outdoorowa to dziedzina pedagogiki, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest to edukacja w terenie, o której mówi się, że jest to pedagogika przygody czy pedagogika przeżyć. – Chodzi o to, by wszystko to, co może być nauczane na dworze, było nauczane na dworze – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Katarzyna Jämsä. Edukacja outdoorowa daje wiele możliwości w zależności od tematu przewodniego zajęć. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica onkologia nowotwory zdrowie dziecka Artur Wolski

Czy zawsze warto chrzcić dzieci? Rozmowa w "Strefie rodzica"

W kraju, który przynajmniej formalnie zdominowany jest przez katolicyzm, coraz więcej osób rezygnuje z sakramentów w życiu swoich dzieci. Tymczasem dla innych rodziców chrzest jest oczywistością, nawet, jeśli sami nie przywiązują wagi do wiary. Na pytanie: czy zawsze warto chrzcić dzieci nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która będzie pasowała do każdego życiorysu. Niektórzy chrzczą dzieci, ponieważ sami są ochrzczeni i żyją w wierze, inni mimo to chcą dać dziecku wybór, jeszcze inni decydują się na ochrzczenie dziecka ze względu na rodziców i teściów, inni naprzeciw im nie chrzczą dziecka.  
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo nabożeństwo dziecko wiara Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Medycyna funkcjonalna i stylu życia w trosce o zdrowe i długie życie

Zbilansowana dieta jest jednym z fundamentów naszego zdrowia. Ma wpływ nie tylko na fizyczność, ale też na to, jak się czujemy. Nie powinno w niej zabraknąć żadnego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym witamin oraz makro- i mikroelementów. Nie ma czegoś takiego jak dieta krótkoterminowa. Zamiast stosować kolejną dietę na chwilę, po której wrócimy do starych nawyków żywieniowych, wprowadźmy trwałe zmiany do swojego stylu życia. Z pomocą przychodzi też medycyna funkcjonalna.
Zobacz więcej na temat:  dieta zdrowie zdrowe odżywianie zdrowie i dieta Strefa Rodzica radio dla dzieci Joanna Ficińska

Górskie wyprawy z dzieckiem. Jak wybrać miejsca i trasy?

Które górskie trasy są najciekawsze dla rodzin z dziećmi? Jak przygotować się do górskich wędrówek i sprawić, żeby dzieci chętnie wracały w góry? Odpowiedzi na te pytania znają Hasające Zające, czyli podlasko-krakowskie małżeństwo rozkochane w górach i podróżach, które nie zrezygnowało z pasji, kiedy pojawiło się dziecko. Na górskie wyprawy chodzą teraz w powiększonym składzie.  
Zobacz więcej na temat:  czas wolny góry dzieci wycieczka rodzicielstwo Aleksandra Jasińska

Szkolne zespoły muzyczne - ważna część społeczności szkolnej

W edukacji muzycznej niemałą rolę odgrywa gra zespołowa, a idea łączenia muzyki, zajęć pozalekcyjnych i wspólnego spędzania czasu jest bez wątpienia warta uwagi. Zespołowo gra się najczęściej w szkołach muzycznych, gdzie często mamy do czynienia z chórami, orkiestrami symfonicznymi, big-bandami czy orkiestrami dętymi, ale nie tylko. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci DAB+ szkoła szkoła muzyczna

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci rodzicielstwo macierzyństwo rozwój osobisty praca prawo pracy

Przekazywanie myśli i dziedzictwa Jana Pawła II

2 kwietnia minęła 18 rocznica śmierci Jana Pawła II. Wśród wielu bezcennych wartości, które przekazał nam Ojciec Święty to żarliwa wiara, patriotyzm, umiłowanie Polski i naszej pięknej przyrody. Bezspornie miał ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Jak w dzisiejszych czasach i obecnym kontekście przekazywać je młodym pokoleniom? Jak rozmawiać z dziećmi o Janie Pawle II?
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Strefa Rodzica Agata Puścikowska

Depresja u mężczyzn - objawy i przyczyny

Depresję możemy rozpoznać na podstawie trzech osiowych objawów, tj. spadek nastroju, spadek napędu i niemożność ucieszenia się z życia, tzw. anhedonia. Objawy te muszą utrzymywać się przez pewien czas. Do tego dochodzą objawy dodatkowe, jak np. lęki, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, zaburzenia libido i wiele innych. Mimo to u mężczyzn depresja może objawiać się w inny sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks depresja psychologia mężczyzna Strefa Rodzica

Piotruś Pan – chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny

Piotruś Pan to dorosły mężczyzna, który nie chce dojrzeć, nie potrafi tworzyć poprawnych relacji, jest uroczy i lubiany przez wszystkich. W większości przypadków relacje Piotrusia Pana są dosyć płytkie, oparte na sympatii i kompletnym braku odpowiedzialności za to, co robi. Osoba z syndromem Piotrusia Pana nie potrafi podjąć decyzji, zwykle przerzucają odpowiedzialność za swoje czyny i niepowodzenia na innych, żyje tu i teraz bez myślenia o tym, jakie konsekwencje wynikają z tego, co robią.  
Zobacz więcej na temat:  mężczyzna psychologia rozwój osobisty Aleksandra Jasińska Strefa Rodzica