Polskie Radio
Section05

radio dla rodziców

"Budząca się szkoła" zawitała do przedszkola

W "Budzącej się szkole" nie ma programu. – Nie mamy programu, który możemy zaproponować szkołom, bo chcemy propagować autonomię. Jeśli uczniowie mają mieć w szkole autonomię, to nie możemy narzucić programu nauczycielom. To byłby paradoks – wyjaśniła Marzena Żylińska – Drogowskazem jest jednak tworzenie szkół, które będą nie tylko miejscem przyjaznym, ale też miejscem efektywnej nauki. "Budząca się szkoła" pokazuje więc, jak w szkole mogłoby być w ramach obowiązującego systemu prawnego. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła przedszkole przedszkolak edukacja Strefa Rodzica radio dla dzieci

Jak smog wpływa na mózgi naszych dzieci?

Prowadzone aktualnie badanie w projekcie naukowym NeuroSmog, który analizuje wpływ smogu na mózgi dorastających dzieci daje twarde dowody na to, że zanieczyszczone powietrze w aspekcie długoterminowym wpływa na rozwój ADHD, choroby Alzheimera i Parkinsona, a najnowsze badania sugerują także negatywny wpływ na zdrowie w trybie natychmiastowym. Realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy projekt naukowy NeuroSmog wziął pod uwagę dzieci pochodzące z południowej Polski, gdzie smog występuje często.
Zobacz więcej na temat:  smog zdrowie dziecka Strefa Rodzica Artur Wolski

Jak poradzić sobie z FOMO? Posłuchaj audycji PR Dzieciom

Raport "FOMO 2022. Polacy a lęk przed odłączeniem" wynika z obecnej sytuacji, ale nie pytano o nią wprost. Za nami pandemia koronawirusa, która niejako wepchnęła nas do internetu, a wojna w Ukrainie to pierwszy tego typu konflikt, który jest obecny w sieci na tak szeroką skalę. Wyniki raportu pokazały, że osoby wysoko sfomowane dużo częściej udostępniają negatywne treści związane z wojną w Ukrainie, które mogą powodować lęk i niepokój.  
Zobacz więcej na temat:  media społecznościowe smartfony uzależnienia psychologia Strefa Rodzica

Witaminy i suplementy w ciąży – pomagają czy szkodzą?

Około 65 procent ciąż to ciąże zaplanowane. Z tego wynika, że 35 procent kobiet ciąży nie planuje i zgłasza się do lekarza dopiero po zajściu w ciążę. Zaledwie jedna na sto kobiet zgłasza się do ginekologa w ramach wizyty prekoncepcyjnej, planując ciążę. Taka wizyta jest jednak bardzo ważna, ponieważ składa się z różnych badań, które pozwalają rozpoznać patologie, o których pacjentka nie miała pojęcia.  
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie i dieta zdrowie dziecka suplementy diety witaminy Strefa Rodzica Joanna Ficińska

Nowe technologie w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej w szkołach 

Drobne sprzeczki między rówieśnikami są wpisane w życie szkoły. Zazwyczaj są jednorazowe, a dzieci szybko się godzą i wracają do wspólnego spędzania czasu. Jeśli jednak jakiś problem nie ustępuje, a niewinne dokuczanie przybiera postać przemocy, trzeba interweniować. Z tym, jak zrobić to skutecznie, borykają się placówki na całym świecie. Z pomocą może przyjść technologia.  
Zobacz więcej na temat:  nowe technologie dziecko Strefa Rodzica emocje szkoła Marcin Perfuński

Choroby układu krążenia u seniorów. Jak im zapobiegać?

Na przestrzeni lat obraz osoby w podeszłym wieku stopniowo ulegał zmianom. Dzięki rozwojowi medycyny, która poprawia jakość życia i często też życie ratuje, a także za sprawą większej świadomości dotyczącej zdrowego życia, seniorem stajemy się zdecydowanie później, jednak sprawę opieki nad seniorem i zapewnienie mu maksimum komfortu zdrowotnego komplikuje szereg tzw. chorób towarzyszących. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie serce senior Strefa Rodzica

Jak rozmawiać z dzieckiem o stracie bliskich

Jakich słów używać w rozmowie na tak trudne tematy związane ze śmiercią i stratą bliskich osób. Jak przekazać taką informację naszemu dziecku. Jak poradzić sobie z emocjami dziecka, kiedy często w takich sytuacjach nie potrafimy poradzić sobie ze swoimi. Puckie Hospicjum pod wezwaniem Świętego Ojca Pio zorganizowało już po raz kolejny konferencję "O dobrym umieraniu". Celem jest oswojenie się z tematem śmierci. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  psychologia dziecięca śmierć trudne pytania dzieci Strefa Rodzica

Witold Skupień o przezwyciężaniu słabości i sukcesach paraolimpijskich

Witold Skupień pochodzi z Podhala. Jako jedenastoletni chłopiec wybrał się z bratem na wycieczkę rowerową, podczas której wspiął się na transformator i został porażony prądem. Po wypadku konieczna była amputacja prawej i częściowo lewej dłoni. Mimo to, w wieku 23 lat, rozpoczął przygodę ze sportem. O igrzyskach paraolimpijskich usłyszał w telewizji i uznał, że chciałby spróbować swych sił.  
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada niepełnosprawność Strefa Rodzica radio cyfrowe Agata Puścikowska inne dyscypliny

Co włosy "mówią" o naszym zdrowiu?

W trychologii mówi się o trzech poziomach pielęgnacji. Część, którą widzimy codziennie w lustrze, tzw. łodyga to część martwa. Tutaj mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią jest skóra głowy i mogące się na niej pojawić problemy, do których należą łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Kolejną kwestią jest wypadanie włosów, które nie jest obojętne dla naszej psychiki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica uroda zdrowie psychiczne zdrowie

Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?

Niegdyś nazwa prestiżowej gry, której nie wypadało nie znać - dzisiaj określenie niezbyt sympatycznego człowieka. Tymczasem palant to nasz narodowy sport z pięciowiekową tradycją. Grywali w niego królowie, ludzie kultury i celebryci różnych epok. – Według historyków największym propagatorem gry w palanta był król Zygmunt August. Według niektórych kronik w palanta grano również na Wawelu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartłomiej Długosz – Palant był sportem dostępnym dla wszystkich. Grali w niego królowie, szlachcice, chłopi, rzemieślnicy, później grały elity salonowe.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci baseball szkoła

"Mój ulubiony dinozaur" – zobacz prace dzieci!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do trzydniowej zabawy "Mój ulubiony dinozaur", podczas której Słuchacze mogli pokazać jak wygląda ich ulubiony dinozaur. Wystarczyło wykonać pracę plastyczną przedstawiającą dinozaura, a zdjęcie pracy zamieścić w komentarzu pod specjalnym postem PRD. W zabawie przewidziano radiowe upominki. Stacja zaplanowała też audycje tematyczne z okazji Dnia Dinozaura podczas których dowiedziekiśmy się m.in. jak żyły dinozaury i jak wyglądały.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dinozaury edukacja przyrodnicza

Languishing czy depresja - jak rozróżnić je od siebie?

"Languishing" – termin ukuty przez socjologa Coreya Keyesa – może być tłumaczony jako "wegetowanie", "osłabienie", "brak werwy" lub "marnienie". Miał on określać pewien stan psychiczny, który nie jest depresją (u pozbawionych werwy ludzi nie dostrzega się symptomów tej choroby), nie jest również pełnią zdrowia psychicznego. Czym zatem jest? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej (24.02) "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci depresja zdrowie