Polskie Radio
Section05

wspomnienie

"Ludwik Erhardt był nieprawdopodobnym erudytą muzykologicznym"

- Choć interesował się niezwykle epoką XX wieku, zwłaszcza początkami muzyki nowoczesnej, to kochał również niezależnych kompozytorów takich jak Brahms, a także znał świetnie muzykę dawną i do tego był znakomitym znawcą opery, zarówno tej strony dramatycznej, jak i muzycznej - wspominał zmarłego w tym roku Ludwika Erhardta dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Olgierd Pisarenko Sylwester Chęciński Maryna Miklaszewska Tadeusz Bradecki Beata Stylińska Aldona Łaniewska-Wołłk Jakub Kukla Karol Furtak Anna Lisiecka

Historia naszej rodziny. Gdzie szukać informacji na temat przodków?

Poszukiwanie rodzinnych korzeni to nie takie proste zajęcie, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony wymaga od nas dużo cierpliwości, jednak z drugiej daje sporo satysfakcji. - To jest nigdy niekończąca się historia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Strojecki, genealog, publicysta i varsavianista. Jak i gdzie możemy znaleźć informacje o naszych przodkach?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska genealogia Igor Strojecki

"Człowiek instytucja"": Włodzimierz Pac - wspomnienie

Nazywany "twarzą polskiego dziennikarstwa na Białorusi" oraz "pomostem między Polakami i Białorusinami". Włodzimierz Pac, wieloletni korespondent Polskiego Radia na Białorusi i w Rosji, zmarł w Mińsku 10 grudnia 2021 roku. W przededniu uroczystości dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego wspominamy tę nietuzinkową postać.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Pac Polskie Radio Białoruś Korespondenci Zagraniczni Rosja W POLSKIM RADIU

Wspomnienia o Franciszku Pieczce: Mastalerz, Malec, Kukuła

Przez ponad pół wieku związany był z Teatrem Polskiego Radia, gdzie nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury, występował też w powieści radiowej "W Jezioranach". Franciszek Pieczka – wybitny aktor, ciepły człowiek – odszedł w wieku 94 lat. Tę niezwykłą postać polskiej sceny teatralnej i filmowej, w specjalnej audycji przygotowanej przez Program 3 Polskiego Radia, wspominali związani z nim twórcy. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Franciszek Pieczka Janusz Kukuła Andrzej Mastalerz KULTURA SZTUKA Teatr Polskiego Radia Audycja kulturalna Trójka

Był "polskim Presleyem" i mistrzem ballady. Krzysztof Krawczyk świętowałby dzisiaj 76 urodziny

Na piosenkach śpiewanych przez niego solo i w zespole, wychowywało się kilka pokoleń Polaków. Od początku kariery w 1963 roku wylansował dziesiątki przebojów. Czasami jego piosenkom zarzucano kiczowatość, co nie przeszkadzało, by zgodnie nucili je i bawili się przy nich dziadkowie, rodzice i dzieci
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Krzysztof Krawczyk muzyka hp Michał Fedusio Katarzyna Cygler Trójka

"Puste miejsca w powietrzu". Opowieści o zniszczonych w czasie okupacji księgozbiorach

Od pierwszych dniach września 1939 roku niemieckie pociski burzyły nie tylko wielkie biblioteki i czytelnie, przyczyniając się do niepowetowanych, liczonych w milionach woluminów strat. Obok tych wymiernych – opisanych po wojnie przez badaczy – zniszczeń toczyła się podobnie destrukcyjna, dotykająca jednak osoby prywatne historia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa książki Powstanie Warszawskie literatura Niemcy Bez Przedawnienia HISTORIA

Seweryna Szmaglewska: zeznanie w Norymberdze to była gigantyczna odpowiedzialność

- Miałam za sobą Oświęcim i wizje potworniejsze niż z koszmarnych snów. A przed sobą Międzynarodowy Trybunał Wojskowy - pierwszy wymiar sprawiedliwości, który oczekiwał również i na moje słowa, na moją relację. Jednakże było to zadanie niesłychanie trudne - mówiła w archiwalnych wspomnieniach Seweryna Szmaglewska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, a po wojnie świadek w procesie norymberskim.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa pisarze i poeci Auschwitz Norymberga Seweryna Szmaglewska Dwójka

Reportaż o domu Kapuścińskiego - "Reporter z Pustola 16" [POSŁUCHAJ]

W budynku przy ul. Pustola 16 na warszawskiej Woli, w latach 1965-1988 mieszkał światowej sławy reportażysta Ryszard Kapuściński. Właśnie tam, w  domowej pracowni powstały książki, które przyniosły mu tak dużą popularność w wielu krajach, m.in. "Cesarz", "Wojna futbolowa" czy "Szachinszach". W poniedziałek, 20 czerwca, na budynku została odsłonięta pamiątkowa tablica. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kapuściński Antoni Rokicki reportaż Warszawa Trójka