Polskie Radio
Section05

wspomnienie

"Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?". Szymborska pyta

- Przejmującym przedmiotem Szymborskiej jest maleńki czarny notesik, w którym ona zapisywała pomysły na wiersze, metafory, rymy, tytuły – myślę, że od lat 60., sadząc z daty produkcji tego kalendarzyka i jej charakteru pisma. I kiedy już wykorzystała jakiś pomysł, to wykreślała. Wiele z tych fraz pozostało niewykreślonych, a są one niezwykłe, m.in. "Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?" - mówił w Dwójce Michał Rusinek z Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska poezja rocznica Dwójka Dorota Gacek

Iwona Smolka: do radia trafiłam nieoczekiwanie

- Radio na Myśliwieckiej było przygrywką do pełnego rozpoznania rzeczywistości, dojrzewania do myślenia, oceny zjawisk. Również było to miejsce, gdzie zaczyna się ostry ogląd literatury i życia literackiego. Doskonale było widać, jak ścierają się tu różne poglądy - mówiła na antenie Iwona Smolka, krytyczka literacka, pisarka, autorka kultowego "Tygodnika literackiego", do 2004 roku wicedyrektor radiowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Iwona Smolka literatura poezja Dwójka Małgorzata Szymankiewicz

"Zmieniła oblicze filmu i teatru". Wspominamy Barbarę Krafftównę

Niezapomniana Felicja z "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa, energiczna Honorata z "Czterech pancernych i psa", wykonawczyni piosenek z Kabaretu Starszych Panów. Mowa o Barbarze Krafftównie, która zmarła w niedzielę, 23 stycznia, w wieku 93 lat. - Myślę, że będziemy ją pamiętać jako aktorkę, która zmieniała oblicze filmu i teatru - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia pisarz i dramaturg Remigiusz Grzela. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna aktorzy reżyser Teatr Polskiego Radia Joanna Sławińska

Stanisław Soyka: śpiewanie to była dla mnie rzecz naturalna

- Wszystkie ciocie i wszyscy wujkowie śpiewali. To było piękne, że po urodzinowym obiedzie u babci i dziadka przynoszono śpiewniki i śpiewano do ciasta i kawy. Śpiewanie pamiętam jako naturalną czynność. Może nie codzienną, ale jednak bardzo obecną - mówił wokalista, kompozytor amorficzny, pianista cyferbasowy Stanisław Soyka w swoich wspomnieniach.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Sojka Stanisław Soyka KULTURA Dwójka muzyka współczesna MUZYKA język polski

Leonard Mróz in memoriam. Artyści w hołdzie maestro

- Chcemy zaprezentować lirykę polską i rosyjską, ale także pomnikowe dzieło, jakim jest opera "Borys Godunow". Jej fragmenty, czyli tzw. sceny basowe – wszystko to jest związane z pewną narracją o profesorze, o jego życiu artystycznym, wyborach i wszystkim, co było dla niego ważne. On kochał muzykę, w szczególności rosyjską, dlatego tymi utworami chcemy podkreślić pierwszą rocznicę śmierci profesora - mówił prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, pomysłodawca wyjątkowego koncertu "Leonard Andrzej Mróz in memoriam".
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Dwójka opera Jerzy Semkow KULTURA

Dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru: Włodzimierz Pac był twarzą polskiego dziennikarstwa na Białorusi

- Włodzimierz Pac, razem z jeszcze kilkoma dziennikarzami, był twarzą polskiego dziennikarstwa dla Białorusinów. To olbrzymia odpowiedzialność. Przez pryzmat jego osoby postrzegaliśmy polskie dziennikarstwo. I to bardzo duża korzyść i dla Polski, i dla Białorusi, że to właśnie on był korespondentem Polskiego Radia w Mińsku - mówił portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru Nikołaj Chalezin.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Pac Białoruś

WSPOMNIENIE Dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru: Włodzimierz Pac był twarzą polskiego dziennikarstwa na Białorusi

- Włodzimierz Pac, razem z jeszcze kilkoma dziennikarzami, był twarzą polskiego dziennikarstwa dla Białorusinów. To olbrzymia odpowiedzialność. Przez pryzmat jego osoby postrzegaliśmy polskie dziennikarstwo. I to bardzo duża korzyść i dla Polski, i dla Białorusi, że to właśnie on był korespondentem Polskiego Radia w Mińsku - mówił portalowi PolskieRadio24.pl dyrektor Białoruskiego Wolnego Teatru Nikołaj Chalezin.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Pac Białoruś Raport Białoruś SZTUKA TEATR ŚWIAT

Utalentowana pani reżyser w TPK

Ewelina Marciniak – Talent Trójki w kategorii Teatr 2012 – była naszym gościem specjalnym w kolejnym, podsumowującym rok, wydaniu TPK. Od poprzedniego spotkania minęło kilka lat. Przez ten czas przemierzyła długą drogę, reżyserując w wielu miastach Polski, ale też od 2006 roku – za granicą, głównie w Niemczech. Wróciła właśnie… ze Szwajcarii, gdzie zadebiutowała w Teatrze Miejskim w Bernie, realizując operę-dramat muzyczny Richarda Wagnera – część I tetralogii – "Złoto Renu". Nie mogliśmy dłużej zwlekać i korzystając z okazji, że jest w Polsce, zaprosiliśmy ją do TPK.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR opera Piotr Machalica Stanisław Lem piosenka Trójka

Stan wojenny. Jak pamiętamy wydarzenia z 1981 roku? [POSŁUCHAJ]

Mija 40 lat od ogłoszenia stanu wojennego. Oceny tego faktu historycznego są różne, ale pamięć poszczególnych ludzi o tamtym czasie pokazuje, w jakiej epoce żyli, jak angażowali się w działalność opozycyjną i o co walczyli. Nie chcieli być bierni. Generał Wojciech Jaruzelski, który na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził stan wojenny, już nie żyje.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż stan wojenny historia Polski Wojciech Jaruzelski Warszawa 13 grudnia Trójka

Autokreacja i miłość do Polski. Tamara Łempicka widziana oczami prawnuczki

Tamara Łempicka po raz kolejny wzbudza zainteresowanie u szerokiej publiczności – tym razem z racji spektakularnych i rekordowych sprzedaży jej prac na aukcjach. Dziś dalsza część opowieści o tej znakomitej artystce, którą Marisa de Lempicka, jej prawnuczka, snuje w rozmowie z Aleksandrą Kaczkowską.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Aleksandra Kaczkowska Tamara Łempicka KULTURA SZTUKA malarstwo Trójka

Kalina Jędrusik: cierpiałam na skutek niesprawiedliwych ocen [POSŁUCHAJ]

- Pewne o mnie opinie nastręczały mi dużo goryczy i smutków. Ale dziś patrzę na to bardzo rzewnie i pobłażliwie - mówiła w 1990 roku w Polskim Radiu Kalina Jędrusik, wspominając dawne, negatywne głosy krytyków na jej temat. Takich nagrań z prywatnymi wypowiedziami znakomitej artystki zachowało się w radiowych archiwach znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik rodzina dzieciństwo TEATR kino HISTORIA

Zmarła sopranistka Aga Mikolaj. "Skromna, wyrazista i spontaniczna"

- Aga była osobą bardzo emocjonalną. Słuchała ludzi, którzy mieli coś ciekawego do powiedzenia, była osobą skromną, a przy tym - chciałoby się powiedzieć - typową śpiewaczką, której emocje uzewnętrzniały się w sposób wyrazisty i spontaniczny - wspominał znakomitą artystkę Wojciech Nentwig. Aga Mikolaj zmarła 11 listopada w wieku 51 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Andrzej Sułek muzyka klasyczna Dwójka KULTURA

5 Pułk Ułanów Zasławskich w walkach o niepodległość

Reportaż "Zasławczycy: tradycje i współczesność" został nagrany podczas święta pułkowego 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Jeden z wersów żurawiejki sławiącej dokonania pułku z czasów wojny polsko-bolszewickej brzmi: "W słynnej szarży pod Zasławiem pułk zasłużył się Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski niepodległość żołnierze reportaż dzień niepodległości Dariusz Michalski pamięć Ostrołęka

Krowy w mieście. Kto je pamięta? [POSŁUCHAJ]

Służewiec Przemysłowy i Służew nad Dolinką. To dwie warszawskie dzielnice, które połączyła akcja "Krowa na wypasie". Młodzi ludzie spacerują po osiedlach ze sztuczną krową, stworzoną w skali 1:1. To nie jest jednak jakiś dziwny happening: rozmawiają z ludźmi o tym, jak pamiętają te dzielnice i jak wyglądały one w latach 70., gdy pasły się tam jeszcze krasule. Ta konfrontacja przeszłości i teraźniejszości to pretekst do budowania lokalnych więzi.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż Warszawa HISTORIA KULTURA Trójka