Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Kresy – pamięć, ludzie, przedmioty

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie już od roku prowadzi akcję "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych". Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. W ramach akcji zbierane są zarówno pamiątki przechowywane w rodzinach Kresowian, jak i wspomnienia rejestrowane w formie historii mówionej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzeum Kresy historia Polski pamiątki Katarzyna Cygler Trójka

"Prof. Henryk Samsonowicz był człowiekiem wielowymiarowym"

- Miał duży dystans do otaczającej go rzeczywistości. Nie nazwałbym go jednak "oazą spokoju". Może dlatego, że miał bardzo duży temperament. Czuło się to na przykład w sposobie prowadzenia przez niego wykładów. Nigdy nie robił tego w sposób monotonny - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Myśliwski, wychowanek prof. Henryka Samsonowicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Samsonowicz Wacław Holewiński Dwójka odeszli 2021

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bogata historia polskich nekropolii

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Z tej okazji podczas audycji odwiedzaliśmy polskie nekropolie z bogatą historią, m.in. zakopiańskie cmentarze na Pęksowym Brzyzku, Cmentarz Rakowicki czy Stare Powązki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wszystkich Świętych historia Polski

Elżbieta Markowska. Wspomnienie twórczyni radiowej Dwójki w wolnej Polsce

- Była konserwatystką o bardzo liberalnym spojrzeniu na otoczenie. Właściwie każde zachowanie potrafiła wytłumaczyć, choć nie każde akceptowała. Myślę, że właśnie ten zestaw cech spowodował, że kiedy nastąpił przełom lat 1989/90, właśnie ona została wybrana do zorganizowania Programu 2 - mówił w Dwójce dziennikarz Grzegorz Michalski, wspominając Elżbietę Markowską.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Markowska Dwójka Magdalena Łoś historia radiofonii

Małgorzata Żaryn o królowej Bonie: znała języki i doskonale orientowała się w życiu politycznym

- Należy pamiętać, że przełom XV i XVI wieku to okres, w którym przywiązywano dużą wagę do wykształcenia. Szczególnie osób wysoko urodzonych. Obejmowało to także kobiety, które mogły zostać władcami. Taką osobą była Bona. Znała dużo języków i orientowała się w sytuacji politycznej - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Żaryn, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Bona Sforza historia Polski królowie Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

Poeta o Adamie Zagajewskim: to przede wszystkim ambasador Polski na świecie

- Adam Zagajewski jest przede wszystkim polskim ambasadorem na świecie. Jego krąg przyjaciół jest ogromny. Również krąg podziwiających go czytelników - w Hiszpanii, Niemczech, we Francji, w USA. To ma ogromne znaczenie dla promowania polskiej kultury w ostatnich latach - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Różycki, poeta z Fundacji im. Zbigniewa Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski poezja czytelnictwo KULTURA Wydarzenia Polskie Radio 24

DCz #583 Wspominamy Bernarda Haitinka

- Bernard Haitink pojawiał się w naszej audycji wielokrotnie. Dwa lata temu, w wieku 90 lat zakończył swą karierę. Był jedną z ostatnich gwiazd pamiętających złotą erę lat 60. oraz 70. i wymarzonym partnerem dla wielu wielkich artystów. Jego dorobek jest przeogromny. Na początku był skrzypkiem, zgłosił się na kursy dyrygenckie i wtedy go odrzucono. Z jego karierą mocno związane są także Boston i Chicago - mówili na antenie Dwójki Przemysław Psikuta i Wojciech Barcikowski.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Przemysław Psikuta muzyka klasyczna dyrygent Dwójka

Wojciech Zemek: biblioteka była żywiołem Stanisława Lema

- Lem spędzał w bibliotece większość swojego czasu. Siedział tam i czytał, czy to książkę, czy czasopismo, i nie rozstawał się z nimi. Książki były w jego życiu wszystkim, bo nauczył się czytać już w wieku czterech lat, a poza tym to stało się jego pracą zawodową. I czasem miałem wrażenie, że przeczytał wszystko, co zostało napisane - opowiadał w Dwójce Wojciech Zemek, wieloletni sekretarza Lema, obecnie m.in. redaktor serwisu Lem.pl.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema Dwójka literatura literatura polska science-fiction KULTURA