Polskie Radio
Section05

psychologia

"Kiedy życie mówi sprawdzam". Jak nauczyć się żyć w zgodzie z samym sobą?

"Jak krok po kroku budować odporność psychiczną? Jak przestać obwiniać się za wszystko? Jak zrozumieć, jak to, co nas spotyka, może być szansą, a nie tylko ciężarem? Jak odnaleźć sens i harmonię w codziennym chaosie? Jak po prostu żyć w zgodzie ze sobą?" - pyta w książce "Kiedy życie mówi sprawdzam" Marta Iwanowska-Polkowska. Odpowiedzi na te pytania, wraz z Olą Potykanowicz, szukała również w audycji "Bez tabu".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Jakub Jamrozek zdrowie psychiczne społeczeństwo

Co robić z najgroźniejszymi przestępcami?

Seryjni mordercy, przestępcy na tle seksualnym i inni najgroźniejsi kryminaliści stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa. Jednocześnie ich karanie oraz resocjalizacja to największe wyzwanie dla systemu penitencjarnego. Jak powinno się postępować z takimi osobami, uwzględniając aspekty legislacyjne, społeczne i etyczne demokratycznego państwa prawa?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka więźniowie przestępczość Zobacz także Tymoteusz Paprocki Jakub Jamrozek prawo Magdalena Pusz Anna Więcek-Durańska

Ursula K. Le Guin. Odważne eksperymenty w fantastycznych światach

- Twórczość Ursuli Le Guin to dla mnie przestrzeń, w której umiejscawia ona bardzo istotne problemy społeczne, filozoficzne i psychologicznie - podkreślała w Polskim Radiu dr Marzena Adamiak. 22 stycznia 2018 roku zmarła Ursula K. Le Guin, popularna amerykańska pisarka spod znaku science fiction i fantasy, autorka m.in. cyklu "Ziemiomorze", a także poetka.
Zobacz więcej na temat:  fantastyka fantasy science-fiction literatura poezja USA filozofia HISTORIA

Depresja jest nie tylko w poniedziałki. Czego nie wiemy o tej chorobie? 

Depresja jest poważną, śmiertelną chorobą. Wiele osób jednak ją trywializuje, mówiąc o "blue monday", koncepcji już dawno obalonej, czy: "mam deprechę". Gosia Serafin podkreśla, że to nie ospa, którą wyleczymy w ciągu kilku tygodni. Depresję ma się całe życie, a epizody depresyjne są nawracające. 
Zobacz więcej na temat:  depresja Czwórka zdrowie psychiczne Jakub Jamrozek zdrowie choroba psychiatria Halszka Witkowska Małgorzata Serafin Magdalena Nowicka

Dziecko nie słucha czy nie słyszy? Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD) - co trzeba wiedzieć?

Dlaczego niektóre dzieci wykonują polecenia rodziców lub nauczycieli z opóźnieniem? Co powoduje ich spowolnioną reakcję? Jak się okazuje, nie zawsze jest to kwestia braku zrozumienia polecenia, czy motywacji do wykonania danego zadania. Przyczyną mogą być trudności ze słuchaniem i przetwarzaniem informacji, czyli zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD). Jak zdiagnozować, leczyć oraz do jakiego specjalisty zgłosić się z tym problemem? 
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także słuch zdrowie zdrowie dziecka medycyna mózg

Pomoc psychoterapeuty, psychologa i psychiatry. Do kogo się zwrócić?

- Cierpienie, z którym nie radzimy sobie sami, na które nie mają dobrej odpowiedzi nasi bliscy, przyjaciele czy rodzina, gdy tego wsparcia jest za mało, sytuacja, gdy cierpimy nadmiernie, to na pewno jest moment, by sięgnąć po poradę psychologa czy konsultację psychoterapeuty - mówiła w Polskim Radiu 24 Danuta Kondratowicz, psychoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także zdrowie społeczeństwo psychoterapia psychiatria zdrowie psychiczne

Czy nadopiekuńczy rodzice ograniczają dzieci, które wchodzą w dorosłość?

Dlaczego osoby z pokolenia płatków śniegu, wchodzące na rynek pracy, mają problem z odnalezieniem się w dorosłym życiu? - Przenoszą oczekiwania ze świata, w którym byli wychowywani przez nadopiekuńczych rodziców do świata, w którym będą zarabiać na siebie pierwsze pieniądze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bonetyńska, psycholog dziecięca.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek dzieci Agnieszka Bonetyńska pokolenie płatków śniegu Zobacz także