Polskie Radio
Section05

Sława Bieńczycka

Będą nowe filmy z Panem Kleksem. Wkrótce castingi

Akademia Pana Kleksa mieściła się przy ulicy Czekoladowej. Tak ją ulokował Jan Brzechwa. Dyrektora i profesora tej szkoły, Ambrożego Kleksa, zna już kilka pokoleń czytelników. Można go też spotkać w Katowicach - bo tam mieści się Centrum Edukacyjne "Bajka Pana Kleksa" - choć nie przy ulicy Czekoladowej, ale przy Porcelanowej. Tam też odbędą się castingi do nowych filmów z Panem Kleksem.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Katowice Agnieszka Kunikowska

Szusować na nartach można w każdym wieku

Różne mogą być postanowienia noworoczne. Ktoś może na przykład chcieć nauczyć się jeździć na nartach. Nie jest to sport zarezerwowany jedynie dla wyczynowców lub dla ludzi młodych. Jeździć na nartach można się uczyć w każdym wieku, o czym przekonuje w "Czterech porach roku" Patryk Bedliński, który postanowił postawić pierwsze kroki w tym sporcie na Górce Szczęśliwickiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  narty Ferie zimowe nauka jazdy sporty zimowe Patryk Bedliński

Domowe sposoby na czystsze powietrze w mieszkaniu

Zimą, w okresie grzewczym, za oknami podnosi się poziom zanieczyszczeń, bo wymiana starych pieców na nowocześniejsze i mniej zatruwające atmosferę nie przebiega w tempie, w jakim byśmy chcieli. - Są proste sposoby, żeby jakość powietrza w mieszkaniu była lepsza - przekonuje Małgorzata Świgoń, autorka poradników dotyczących niemal wszystkich domowych spraw.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie domowe porządki rośliny powietrze

"Jedyne takie miejsce" na Zamku Królewskim w Warszawie

Niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a dzisiaj muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych. To tutaj rezydował król Zygmunt III Waza i jego następcy, a król Stanisław August Poniatowski organizował słynne obiady czwartkowe. Radiowa Jedynka gościła na Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa wystawa historia Polski

Młodzi wynalazcy na Start. Konkurs, który wyłania naukowe talenty

Wynalazca, to według Alberta Einsteina człowiek, który nie wiedział, że się czegoś nie da zrobić i zrobił to. I ta maksyma jest aktualna do dziś, choć mamy XXI wiek. Teraz wynalazków dokonuje się raczej zespołowo, to na efekt końcowy zazwyczaj składa się praca poszczególnych członków grupy. Młodzi naukowcy mogą sprawdzić się w konkursie Start. 9 listopada to Europejski Dzień Wynalazcy.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA wynalazcy

Dolnośląski ślad Marianny Orańskiej

Pałac Marianny Orańskiej to jedno ze zgłoszeń z naszej Turystycznej listy przebojów. Orańska to skandalistka i dobrodziejka, królewna, która wbrew nakazom etykiety wybrała miłość. Sprowadziła tym na siebie zawiść dworów Europy i wywołała międzynarodowy skandal. Włożyła wiele energii nie tyle w budowanie kontrowersyjnego wizerunku, co w podnoszenie waloru regionu, który pokochała. Tak się stało, że tą ziemią był skrawek Sudetów.
Zobacz więcej na temat:  dolnośląskie turystyka Turystyczna Lista Przebojów PL

Uroczystość Wszystkich Świętych. Bogata historia polskich nekropolii

1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym wszystkim, którzy osiągnęli życie wieczne, a wiernym na ziemi wskazując drogę, która prowadzi ich do świętości. Z tej okazji podczas audycji odwiedzaliśmy polskie nekropolie z bogatą historią, m.in. zakopiańskie cmentarze na Pęksowym Brzyzku, Cmentarz Rakowicki czy Stare Powązki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Wszystkich Świętych historia Polski wspomnienie